Większość ludzi rozpoczyna przygodę z Bonsai po zakupie drzewka w sklepie. Choć jest to bez wątpienia dobry sposób aby zacząć, to ciekawsze (i mniej kosztowne) może być zrobienie drzewka samemu.

Jak stworzyć drzewko Bonsai

Nie pozwól, aby przestraszył Cię fakt, że Bonsai jest sztuką studiowaną i udoskonalaną przez wiele wieków. Jesteś w stanie nauczyć się jak uprawiać drzewka bonsai nawet jeśli nie masz ręki do roślin. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni gatunek rośliny dla swojego środowiska i trzymaj się podstawowych zasad uprawy. W tym artykule wyjaśnię jak zacząć uprawiać Bonsai i wprowadzę Cię w trzy główne części tej sekcji: uprawę, stylizację i pielęgnację Bonsai.

 

 

Uprawa

Pierwszym krokiem jest uzyskanie drzewka, co można zrobić poprzez kupienie tzw. prebonsai ( zarośnięty materiał, który jest gotowy do przycięcia i zadrutowania) lub za pomocą jednej z kilku możliwych technik uprawy. Jednak bardzo ważną rzeczą jest wybranie takiego gatunku rośliny, który będzie odpowiedni do naszych warunków klimatycznych.. Czy jesteś zwolennikiem trzymania roślin wewnątrz  (co ogranicza Cię do wybrania roślin subtropikalnych, które są w stanie przetrwać w pomieszczeniu), czy chciałbyś trzymać swoje Bonsai na zewnątrz? W drugim przypadku większość nie tropikalnych drzew rośnie całkiem dobrze, pod warunkiem zabezpieczenia ich przed intensywnym światłem słonecznym lub mrozem. Bezpieczną opcją będzie wybranie rodzimych gatunków roślin. Po tym krótkim wprowadzeniu powinieneś być w stanie wybrać drzewo do wnętrza jak i na zewnątrz, które spełni Twoje wymagania.

 

Teraz, kiedy już wybraliśmy rodzaj drzewka, przejdźmy do sposobów, aby rzeczywiście je mieć! Pierwszym rozwiązniem jest kupienie gotowego drzewka ze sklepu Bonsai. Takie sklepy oferują często szeroki wybór gatunków drzew, jak również ich rozmiarów i kształtów, ale wiąże się z tym odpowiednio wyższa cena. Jak wyżej wspomniano można też kupić prebonsai, które jest „surowym materiałem” (z potencjałem na bonsai) do uformowania we własnym zakresie. Jest to świetny sposób na uzyskanie szybkiego efektu. Podobną metodą do kupowania prebonsai jest pozyskiwanie drzew z natury, ale to może okazać się trudnym przedsięwzięciem i jest możliwe tylko za zgodą odpowiednich służb. Można również uzyskać „zestaw startowy” Bonsai, który pozwoli na stworzenie własnego drzewka i poznanie podstaw sztuki Bonsai.

Mniej kosztowną, ale powolną metodą jest uprawa drzewka uzyskanego z wysiewu lub sadzonki. Jednak zanim drzewko będzie mogło być formowane musi upłynąć około 3-5 lat, więc można potraktować to jako dodatek do Bonsai (a kupić prebonsai i od razu zacząć naukę technik formowania).

Dowiedz się więcej o wymienionych wyżej technikach uprawy, lub kontynuuj czytanie o formowaniu i kształtowaniu Bonsai poniżej.

Bonsai

Bonsai z klonu, autor: Walter Pall. Więcej zdjęć można znaleźć w naszej Galerii Bonsai!

 

Techniki formowania

Teraz, kiedy mamy już kupione lub „wyhodowane” drzewko, nadszedł czas aby zacząć je formować. Jest to twórcza i dość trudna część uprawy drzewek Bonsai. Chociaż udoskonalenie technik, takich jak przycinanie czy drutowanie, w celu utrzymania miniaturowych rozmiarów drzew zajęło wiele dziesięcioleci, to pewnych podstaw można się dość łatwo nauczyć. Teraz przyjrzymy się podstawom przycinania i drutowania, ale najpierw, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na tematych tych zagadnień przeczytaj sekcję „formowanie”.

Bonsai to nie wyścig, ani miejsce, do którego się zmierza. To niekończąca się podróż.

Zacznijmy od najważniejszej techniki związanej ze sztuką Bonsai, czyli przycinania. Cięcie jest istotną kwestią, mającą na celu utrzymanie miniaturowych rozmiarów drzew jak również nadania im odpowiedniego kształtu. Ideą jest stworzenie Bonsai, ktore będzie przypominało drzewa w naturze w jak największym stopniu. Wiosna i lato to czas, w którym można przeprowadzić znaczące cięcia, choć zależy to od rodzaju drzewka, które posiadasz. Zapewnij sobie dobre, ostre kleszcze, podczas cięcia grubych gałęzi. Rany spowodowane cięciem takimi kleszczami goją się znacznie lepiej niż te spowodowane zwykłym sekatorem. Choć nie da się wskazać, które gałęzie należy przyciąć aby nadać kształt drzewku, bez obejrzenia go, to pomocne mogą okazać się przykłady drzew już uformowanych. Warto obejrzeć zmiany, które zostały w roślinie przeprowadzone i w odniesieniu do nich spojrzeć na swoje drzewko. Oto kilka przykładów przypadków, w których gałęzie powinny być wycięte:

  • Jeśli dwie gałęzie występują na tej samej wysokości pnia (jedną z nich należy wyciąć).
  • Jeśli gałęzie wykrzywiają się i skręcają w nienaturalny sposób.
  • Jeśli w pobliżu wierzchołka drzewa wyrastają nieproporcjonalnie grube gałęzie.

 

Kolejną ważną techniką kształtowania drzewek Bonsai jest drutowanie. Poprzez ostrożne owijanie gałęzi aluminiowym drutem, pokrytym tlenkiem glinu (lub wyżarzonym drutem miedzianym), można wygiąć i ukształtować je do pewnego stopnia. Drutować można cały rok, ale należy pamiętać o zdjęciu drutu zanim zacznie on wrastać w gałęzie (które przyrastają na grubość). Koniecznie przeczytaj o drutowaniu w sekcji szkoleniowej, gdzie znajdziesz szczegółowe wyjaśnienia.

Dowiedz się więcej na temat technik kształtowania i stylizacji wspomnianych powyżej, lub kontynuuj czytanie o tym jak mieć Bonsai: Pielęgnacja Bonsai.

 

Pielęgnacja

Istotną częścią informacji na temat jak uprawiać drzewko Bonsai, jest jego pielęgnacja. Choć każdy gatunek drzewa ma swoje specyficzne wymagania uprawowe (sprawdź koniecznie wymagania dla swojego Bonsai!), to w tej części omówię niektóre z tych podstawowych, zaczynając od podlewania.

To jak często drzewka Bonsai muszą być podlewane zależy od wielu czynników takich jak np.: gatunek drzewa, wielkość doniczki, podłoże, warunki klimatyczne i.t.p. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni - jednej z najczęstszych przyczyn śmierci rośliny. Jednak mała doniczka sprawia, że podłoże bardzo łatwo wysycha. Wybór odpowiedniej mieszanki podłoża i regularne przesadzanie (średnio co dwa lata, aby upewnić się, że drzewa nie „zrosną się” z doniczką, co utrudni im pobieranie i magazynowanie wody) jest niezbędne do utrzymania drzewa w dobrej kondycji. Ważną zasadą w podlewaniu jest częste sprawdzanie wilgotności podłoża, a podlewając, należy robić to dokładnie (aby upewnić się, że podłoże dobrze wchłonęło wodę).

Nawożenie jest kolejną ważną rzeczą o której należy pamiętać, poza podlewaniem i przesadzaniem. Kiedy drzewka rosną w małych doniczkach, z niewielką przestrzenią i małą ilością składników pokarmowych, regularne nawożenie podczas sezonu wegetacyjnego jest kluczowym elementem utrzymania ich w dobrej kondycji. Ponownie zależy to od gatunku rośliny kiedy, ile i jak często musi być nawożone. Marka lub rodzaj nawozu (płynny lub stały) nie ma aż tak dużego znaczenia, jeśli będziesz stosował mniejsze dawki niż wymagałaby tego normalna roślina.

Wreszcie, umieszczenie rośliny przeznaczonej do uprawy na zewnątrz, wewnątrz mieszkania (lub na odwrót) jest pewną drogą do jej uśmiercenia. Przed zakupem (lub uprawą) drzewka Bonsai, pomyśl gdzie chcesz je umieścić! Rośliny subtropikalne na ogół potrzebują dużo światła, stosunkowo wysokich temperatur i mogą przetrwać na zewnątrz tylko wtedy, kiedy zapewni się im odpowiednie warunki klimatyczne; Takie rośliny świetnie poradzą sobie natomiast w mieszkaniu. W przypadku gdy preferujesz rośliny zewnętrzne, bezpiecznym wyborem będą gatunki rodzime. W przypadku bardzo mroźnej zimy drzewka powinno się dodatkowo osłonić, ze względu na ich niewielkie doniczki.

Dowiedz się więcej na temat ogólnej opieki nad Bonsai lub sprawdź poradniki uprawy dla konkretnych gatunków roślin.

 

 

Wniosek, Jak stworzyć drzewka Bonsai?

W tym artykule wprowadzającym zostały wyjaśnione trzy etapy prowadzenia Bonsai: uprawa, formowanie i pielęgnacja. Chociaż Bonsai jest wielo-wiekową formą sztuki, to początki tego fascynującego hobby nie są wcale takie trudne.

 

Podkategorie

Pielęgnacja Bonsai

Podstawy pielęgnacji drzewka Bonsai Aby prawidłowo zadbać o swoje drzewko Bonsai musisz poznać kilka podstawowych zasad dotyczących jego pielęgnacji. Najważniejsze z nich to: podlewanie, nawożenie i wybranie odpowiedniego stanowiska uprawy.

Czytaj dalej

Kształtowanie Bonsai

Kształtowanie drzewek Bonsai W tej części strony uzyskasz szczegółowe informacje na temat formowania Bonsai. Dwie najważniejsze techniki to przycinanie i drutowanie.

Czytaj dalej

Uprawa i rozmnażanie

Uprawa i rozmnażanie drzewek Bonsai W tej części strony uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące różnych sposobów rozmnażania roślin z przeznaczeniem na drzewka Bonsai. Możesz po prostu kupić drzewko Bonsai, lub uprawiać roślinę, z której w przyszłości stworzysz Bonsai.

Czytaj dalej

Ogólne

Praca narzędziami wysokiej jakości, jak i dobra książka o tematyce Bonsai bardzo Ci pomogą. Pomożemy ci ją wybrać w tej sekcji.

Czytaj dalej
Zaloguj Rejestracja
Uruchomiono zadanie harmonogramu