Drzewo to drzewo, a doniczka to tylko doniczka. Nie stworzymy Bonsai dopóki nie połączymy tych dwóch elementów w odpowiedniej harmonii. Tylko odpowiednio dobrane doniczka i roślina mogą stworzyć wysokiej klasy kompozycję.

Wiele pojemników może posłużyć jako doniczka do Bonsai, jeśli spełniają odpowiednie wymagania. Przede wszystkim pojemnik powinien mieć otwory drenażowe oraz otwory na drut, którym możemy przymocować roślinę do doniczki. Donice można wykonać z różnych materiałów np.: ceramiki, betonu, tworzyw sztucznych, a także niektórych metali. Jednak klasyczne doniczki do Bonsai produkowane są z ceramiki lub porcelany, a następnie wypalane, dzięki czemu materiał nie pochłania wody, co jest kluczowe dla zdrowia roślin.Klon w doniczce podkreślającej kolor liści

Klon w doniczce podkreślającej kolor liści.

 

Podstawowe wskazówki przy wyborze doniczki

Istotną częścią sztuki Bonsai jest wybór odpowiedniej doniczki. Niektórzy kierują się intuicją, jednak dla początkującego może okazać się to dość problematyczne. Oto kilka podstawowych zasad i wskazówek, których należy się trzymać dobierając doniczkę do rośliny. Powodzenia i dobrej zabawy w pogoni za przyszłym „domem” Twojego drzewa.

  • Męskie czy żeńskie
    Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zdecydować, czy drzewo jest męskie czy żeńskie. Zazwyczaj roślina przejawia cechy obu „płci”, stąd trzeba sprawdzić, która z nich jest dominująca. To absolutnie kluczowa i być może najważniejsza zasada przy wyborze doniczki. Kręty pień, wdzięk, gładka kora i rzadkie gałęzie są uważane za cechy kobiece. Cechy męskie to potężny, gruby pień i pędy, stara kora, martwe drewno i gęste gałęzie.

  • Rozmiar
    Doniczka powinna mieć taką wysokość jak szerokość pnia powyżej nebari. To główna zasada przy doborze rozmiaru doniczki. Donice owalne i prostokątne powinny mieć szerokość ok 2/3 wysokości drzewa. Donice okrągłe i kwadratowe powinny mieć 1/3 wysokości drzewa. W przypadku, gdy korona jest wyjątkowa duża doniczka powinna być również większa, a także niższa. Klony Burgera (które mają szybko rosnące korzenie), drzewa kwitnące i owocowe powinny mieć głębsze doniczki.

  • Wygląd doniczki
    Doniczka powinna pasować do stopnia „męskości” lub „kobiecości” drzewa. Im lepsze spasowanie tym bardziej harmonijna kompozycja. Doniczki wykazujące cechy męskie zazwyczaj są głębokie, mają kanciaste, czyste linie i mocne nóżki. Rant zewnętrzny podkreśla „męskość”. Doniczki wykazujące cechy kobiece zazwyczaj mają miękkie linie, delikatne nóżki i są stosunkowo niskie i eleganckie.

 

Nieszkliwiona doniczka do bonsai

Nieszkliwiona doniczka do bonsai o okrągłym kształcie.

 

Gdzie kupić doniczki do Bonsai

Doniczki można kupić w kilku miejscach. Często można je znaleźć w szkółkach Bonsai lub na targach i imprezach o tematyce Bonsai. Można również złożyć zamówienie bezpośrednio u producenta i zakupić doniczkę pod konkretne zamówienie. Pamiętaj, aby podczas zakupu znać wymiary rośliny i najlepiej mieć przy sobie zdjęcie drzewka. 

Case studies

Japanese maple

 

Japanese maple by Walter Pall

 

Winning pine tree

 

Noelanders winning Bonsai tree

 

Pinus bonsai

 

Goshin Bonsai

 

Oak Bonsai

 

Oak bonsai tree

 

Film: Ceramika Bonsai