Typowy dla wszystkich gatunków fikusów jest ich sok mleczny, który wycieka z powstałych ran. Tropikalne figowce to zimozielone drzewa, małe krzewy lub nawet pnącza. Niektóre z nich wytwarzają ładne kwiaty, ale większość gatunków fikusów skrywa je w małych „zbiornikach”, z których wyrastają później owoce. Takie kwiaty są zapylane jedynie przez wyspecjalizowane do tego owady - osy figowe.

Pień u większości fikusów ma gładką, szarą korę. Istnieje jednak kilka gatunków i odmian, których kora ma ciekawe, niespotykane wzory np.: Figowiec tępy ‘Tigerbark’ (ficus microcarpa ‘Tigerbark’). Rośliny figowca tępego są trujące dla zwierząt (skutki zjedzenia liści mogą być bardzo niebezpieczne), dlatego drzewka powinny być umieszczone poza ich zasięgiem (Ficus retusa).

Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji drzewa, skorzystaj z naszego przewodnika po gatunkach roślin.

 

 

Bonsai z fikusa (Bonsai fikus)

 

Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai z fikusa

Stanowisko: Drzewko Bonsai z fikusa jest zaliczane do kategorii „Bonsai indoor”, czyli Bonsai do wnętrz, ponieważ nie jest w stanie wytrzymać mrozów. Latem można wystawić roślinę na zewnątrz, gdy temperatura wzrośnie powyżej 15oC. Fikusy potrzebują dużej ilości światła, dlatego stanowisko w pełnym słońcu, w domu jak i na zewnątrz (jeśli stres związany z promieniowaniem ultrafioletowym był stopniowy, lub wykonano na roślinie defoliację), będzie dla nich idealne. Stanowisko w pełnym cieniu jest niekorzystne. Temperatura powinna być utrzymywana na stosunkowo stałym poziomie. Fikusy są w stanie znieść niską wilgotność powietrza, dzięki swoim grubym, woskowatym liściom, ale preferują wyższą, a do wytworzenia korzeni powietrznych potrzebują naprawdę wysokiej wilgotności powietrza.

Podlewanie: Fikusy należy podlewać normalnie, co oznacza, że powinno się go mocno podlać gdy tylko podłoże zaczyna przesychać. Figowce tolerują okazjonalne przelanie lub przesuszenie. Miękka woda o temperaturze pokojowej jest idealna do ich podlewania. Zalecane jest codzienne zraszanie, aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, ale nie należy z tym przesadzać, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych. Im cieplejsze stanowisko, tym więcej wody będzie potrzebował Twój fikus. Jeśli zimuje w chłodniejszym miejscu, będzie potrzebował jedynie nieco wilgoci.

Nawożenie: Co tydzień lub co dwa tygodnie latem, a zimą co cztery tygodnie (jeśli wzrost nie został zatrzymany). Można używać zarówno nawozów płynnych jak i granulowanych.

Bonsai z fikusaPrzycinanie: Regularne przycinanie jest konieczne, aby zachować kształt drzewka. Po tym jak wyrośnie 6-8 liści, przycinamy pęd do 2 węzła. Zabieg przycinania liści może być stosowany w celu zmniejszenia ich rozmiarów, zwłaszcza u gatunków o naturalnie dużych liściach. Jeśli chcemy znacznie pogrubić pień, powinniśmy pozwolić roślinie swobodnie rosnąć przez rok lub dwa. Mocne cięcia, które są później konieczne, nie wpływają na kondycję fikusa, a nowe pędy wyrosną ze starego drewna. Większe rany powinno się posmarować pastą.

Drutowanie: Drutowanie cienkich i średnio-grubych gałęzi jest łatwe, ponieważ są one bardzo elastyczne. Nałożone druty powinny być regularnie sprawdzane, ponieważ bardzo szybko „wrastają” w korę. Grube gałęzie powinno się formować za pomocą odciągów, ponieważ te mogą być pozostawione na roślinie na znacznie dłuższy okres.

Przesadzanie: Przesadzaj drzewko wiosną, co dwa lata, używając do tego standardowej mieszanki podłoża. Fikus bardzo dobrze znosi przycinanie korzeni.

Rozmnażanie (ficus bonsai): Sadzonki można wykonywać przez cały rok, ale najlepsze efekty uzyskuje się z pędów pobranych w połowie lata. Odkład powietrzny najlepiej sprawdzi się wiosną (kwiecień-maj). Wysiew nasion wiosną również daje dobre efekty w większości przypadków.

Kupno Bonsai z fikusa: Fikusy jako tanie Bonsai lub rośliny doniczkowe są dostępne w prawie każdym sklepie ogólnobudowlanym czy szkółce.

Aby dowiedzieć się więcej o tych technikach, sprawdź nasz dział dotyczący pielęgnacji Bonsai.

 

 

Przykład drzewka Bonsai z fikusa (figowiec)

Bonsai fikus