Klon palmowy (Acer palmatum) pochodzi z Japoni, Chin i Korei. Swą botaniczną nazwę zawdzięcza liściom, składającym się w większości przypadków z pięciu spiczastych płatów, przypominającym dłoń (łacińskie słowo „palma” oznacza dłoń).

Kora młodych drzew ma zazwyczaj zielony lub czerwonawy kolor, który wraz z wiekiem rośliny zmienia się na jasnoszary lub szarobrązowy. Zielonkawo żółte kwiaty zebrane w baldachogrona pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Nasiona przypominają kształtem „orzeszki ze skrzydełkami” , które po dojrzeniu opadają na ziemię, kręcąc się jak śmigło.

Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji drzewa, skorzystaj z naszego przewodnika po gatunkach roślin.

 

Bonsai z klonu palmowego / klon japonski

 

Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai z klonu palmowego (Acer Palmatum)

Stanowisko: Klon palmowy preferuje miejsca słoneczne i przewiewne, jednak podczas mocnych upałów powinien być umieszczony w lekkim cieniu, aby zapobiec uszkodzeniu liści. Klony palmowe na ogół są roślinami wytrzymałymi na mróz, jednak kiedy temperatura spada poniżej -10oC powinno się je zabezpieczyć.

Podlewanie: Klon palmowy rosnący w płaskiej donicy powinien być, w okresie wzrostu, podlewany codziennie (lub kilka razy dziennie, podczas najgorętszych dni) jeśli podłoże jest przepuszczalne, a roślina zdrowa i pełna wigoru. Najlepiej podlewać wodą o niskiej zawartości wapnia, ponieważ klony palmowe preferują glebę o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym.

Nawożenie: Stosowanie nawozów organicznych w formie stałej bardzo dobrze wpływa na starsze klony, ponieważ zawierają one wszystkie potrzebne mikroelementy, a ich działanie jest łagodne i rozłożone w czasie. Wielkość dawki powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Jeżeli chcemy uzyskać szybszy wzrost (na przykład młodych roślin) można dodatkowo, raz w tygodniu zastosować nawóz płynny. W takim wypadku należy unikać nawozów o wysokiej zawartości azotu, ponieważ ich stosowanie mogłoby spowodować wytworzenie niepotrzebnie długich międzywęźli i dużych liści.

Przycinanie: Cięcie młodych pędów i gałęzi może być wykonywane przez cały rok. Przycinanie silnych gałęzi powinno wykonać się jesienią, aby zapobiec nadmiernemu „krwawieniu” , lub w lecie, gdy wzrost kalusa jest szybki. Rany po cięciu powinno się zabezpieczyć pastą, ponieważ klon palmowy jest podatny na choroby grzybowe. Młode pędy należy przycinać do pierwszej lub drugiej pary liści. Dojrzały Bonsai z delikatną ramifikacją gałęzi może być uszczykiwany, w celu zachowania cienkich gałązek. Kiedy rozwinie się pierwsza para liści, usuń miękki, mały wierzchołek pędu pomiędzy nimi. Po tym zabiegu roślina pozostaje osłabiona przez dłuższy okres, dlatego powinno się go wykonywać starannie i z dużym wyczuciem.

Przesadzanie: Klon palmowy powinien być przesadzany co dwa lata. Należy pamiętać o efektywnym przycinaniu korzeni przy każdym przesadzaniu, ponieważ korzenie klonu rosną szybko i w krótkim czasie zarastają całe podłoże. Użyj mocno przepuszczalnej mieszanki podłoża, na przykład Akadama wymieszana z odrobiną próchnicznej ziemi i Kanumą.

Choroby i szkodniki: Klon palmowy jest dość wytrzymałym gatunkiem. Jednak wiosną często atakowany jest przez mszyce, które mogą być zwalczane za pomocą zwykłych środków owadobójczych. Wertycylioza jest chorobą grzybową, która może spowodować częściowe lub całkowite obumarcie rośliny. Podczas cięcia świeżych pędów (zainfekowanej rośliny) można zaobserwować czarne punkty na drewnie. Choroba jest trudna do zwalczenia, a inne rośliny mogą być porażane przez narzędzia, którymi pracowaliśmy przy zainfekowanym drzewku. Należy czyścić i dezynfekować narzędzia, jeśli podejrzewamy wystąpienie wertycyliozy.

Rozmnażanie: Klon palmowy można łatwo rozmnażać zarówno przez nasiona jak i sadzonki w lecie. Szybką i łatwą metodą na rozmnażanie klonów jest też odkład powietrzny.

Aby dowiedzieć się więcej o tych technikach, sprawdź nasz dział dotyczący pielęgnacji Bonsai.

 

 

Przykład drzewka Bonsai z klonu palmowego (Acer palmatum)

Klon palmowy

Klon palmowy (klon japonski Bonsai), zdjęcie dzięki uprzejmości Walter Pall.

 

Klon palmowy

Klon palmowy – autor: Heike van Gunst.