Przyjemnie jest kupić sobie drzewko Bonsai, ale czy nie lepiej byłoby stworzyć je samemu? Świetnym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z Bonsai jest zakupienie tzw. zestawu startowego i samodzielne uformowanie rośliny.

Taki zestaw można kupić w wielu sklepach Bonsai, ale można też zdecydować się na zakup tylko młodej rośliny w pobliskim centrum ogrodniczym. Ten artykuł (łącznie z filmem) wyjaśnia jak samemu stworzyć Bonsai używając zestawu startowego.

 

 

Zestaw startowy, jak stworzyć własne drzewko Bonsai

Zestaw do Bonsai zwykle zawiera młodą roślinę (pre-Bonsai lub materiał szkółkarski), doniczkę, drut i podłoże. Z tej młodej rośliny, jesteś w stanie stworzyć Bonsai w trzech prostych krokach: przycinanie, drutowanie, przesadzanie. Zestawy startowe są szeroko dostępne w sklepach Bonsai i nie powinny kosztować więcej niż 100 – 120 zł.

Aby dowiedzieć się jak stworzyć własne drzewko Bonsai, polecamy najpierw obejrzeć ten krótki film, a potem przeczytać resztę artykułu, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji. W filmie pokazane jest jak stworzyć drzewko Bonsai z młodego Cyprysika groszkowego (Chamaecyparis pisifera) wartego ok. 20zł. Zapraszamy do oglądania.

 

 

 

Jak stworzyć drzewko Bonsai w trzech krokach

Spójrzmy na trzy kroki, które pozwolą nam stworzyć drzewko Bonsai (przycinanie, drutowanie, przesadzanie).

 

Krok 1: Przycinanie drzewka Bonsai

Najpierw musimy oczyścić drzewko. Starannie obejrzyj roślinę i zdecyduj jaki kształt chcesz jej nadać. Chociaż przycięcie gałęzi jest proste, to bardzo trudno spowodować, aby odrosła. Gdy już zdecydujesz, które pędy powinny być usunięte, wytnij je, powoli realizując swój zamysł na drzewko. Zacznij od lekkiego odsłonięcia pnia.

Do przycięcia większych gałęzi, potrzebujesz kleszczy skośnych. Te kleszcze pozostawiają wklęsłą ranę, która goi się o wiele lepiej. Po przycięciu większych gałęzi, skup się na tych mniejszych, dopóki nie będziesz zadowolony z wyniku. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat przycinania, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący przycinania drzewek Bonsai.

 

Przycinanie pędów

Oczyszczanie rośliny i usuwanie wszystkich martwych gałęzi

Przycinanie Bonsai

Przycinanie drzewka Bonsai

 

Krok 2: Drutowanie drzewka Bonsai

Następnie przechodzimy do drutowania gałęzi zaczynając od tych największych. Ostrożnie owijaj gałąź drutem zachowując kąt 45 stopni. Staraj się drutować dwie gałęzie tej samej grubości za pomocą jednego kawałka drutu. Grubość nakładanego drutu powinna wynosić 1/3 grubości gałęzi.

Kiedy skończysz drutować większe gałęzie, zajmij się mniejszymi. Zadrutuj całą roślinę, zanim zaczniesz układać i wyginać gałęzie. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje przeczytaj nasz przewodnik dotyczący „drutowania drzewek Bonsai”.

 

drutowanie Bonsai

Drutowanie drzewka Bonsai

drutowanie Bonsai - szczegóły

Kąt 45o podczas drutowania

 

 

Krok 3: Przesadzanie drzewka Bonsai

Teraz, kiedy przycięliśmy i zadrutowaliśmy drzewko, nadszedł czas, aby je przesadzić. Na początek przygotowujemy doniczkę: Umieść w niej dwa kawałki drutu, którymi później przymocujemy drzewko. Otwory drenażowe zabezpieczamy plastikową siatką. Kiedy doniczka jest już przygotowana, zabieramy się za mieszankę podłoża. Zazwyczaj jest ona dołączona do zestawu startowego, ale jeśli jej nie ma, sprawdź naszą stronę, aby uzyskać więcej informacji.

Teraz wyjmij roślinę z plastikowego pojemnika i pozbądź się luźnego podłoża. Chcemy także odsłonić trochę pnia. Ostrożnie rozczesz korzenie używając haka. Aby umieścić roślinę w doniczce, będziesz musiał przyciąć korzenie. Możesz je przyciąć do ok. 1/3 całkowitej masy korzeni. Teraz umieść trochę podłoża w doniczce.

Drzewko jest już gotowe do umieszczenia go w doniczce, ale najpierw zdecyduj gdzie powinien znajdować się front rośliny. Ustaw drzewko pośrodku doniczki i przymocuj je drutami, które zostały umieszczone wcześniej. Przykryj korzenie podłożem, a za pomocą pałeczek usuń wolne przestrzenie w doniczce, wypełniając je podłożem. Kiedy skończysz, podlej drzewko. Przeczytaj nasz przewodnik “Jak przesadzić drzewko Bonsai”, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji.

 

podłoże do Bonsai

Mieszanka podłoża

przesadzanie Bonsai

Rozczesywanie korzeni za pomocą haka

 

przesadzanie Bonsai

Ustawianie drzewka w doniczce i zabezpieczanie go drutem

przesadzone drzewko Bonsai

Przesadzone drzewko Bonsai po dokładnym podlaniu

 

zestaw startowy Bonsai

Zestaw startowy

wynik; drzewko Bonsai

Rezultat

 

Skończone! Teraz mamy drzewko Bonsai; przycięte, zadrutowane i przesadzone. Co dalej? Usuń drut po kilku miesiącach, w przeciwnym razie może on uszkodzić rosnące gałęzie. Po przesadzeniu umieść roślinę w cieniu na miesiąc. W tym artykule użyliśmy Cyprysika groszkowego (Chamaecyparis pisifera), ale w zestawie startowym może się znaleźć dowolny rodzaj i gatunek rośliny. Upewnij się jaki masz gatunek i wyszukaj przewodnik pielęgnacji w naszej sekcji „Przewodniki po gatunkach roślin”.