Powszechnym błędem dotyczącym drzewek Bonsai jest przeświadczenie, że powinny być one trzymane w domu. W rzeczywistości większość drzewek Bonsai powinna być umieszczona na zewnątrz, gdzie będą „narażone” na cztery pory roku, tak jak normalne drzewa. Tylko rośliny tropikalne i subtropikalne mogą przetrwać w specyficznym klimacie jaki panuje w domu, gdzie temperatury są stale wysokie przez cały rok.

 

 

No dobrze, więc potrzebuję tropikalnego drzewka. Którego?

Istnieje kilka drzew, które można uprawiać w domu, ale najpopularniejszym (i najłatwiejszym w uprawie) jest fikus. Fikusy tolerują niską wilgotność powietrza i mogą dużo wytrzymać. To dobry wybór dla początkujących.

Inne popularne gatunki roślin nadających się na Bonsai do wnętrz to np.: Crassula (grubosz), Ligustrum (ligustr), Carmona (karmona), Schefflera arboricola (Szeflera drzewkowata) oraz Sageretia.

Indoor Bonsai trees

Drzewka Bonsai do wnętrz: fikus, karmona i wiąz drobnolistny.

 

Dlaczego nie mogę trzymać “normalnych” (nie tropikalnych) roślin w domu?

Najważniejszym powodem jest to, że rośliny z naszego klimatu potrzebują okresu spoczynku (w zimie). W tym czasie kończy się cykl rocznego wzrostu i roślina przygotowuje się do następnego, który ponownie rozpocznie się wczesną wiosną. Drzewa wchodzą w stan uśpienia, kiedy temperatura i natężenie światła stopniowo zmniejsza się w ciągu kilku tygodni, co by się nie stało gdyby rosły w pomieszczeniu.

 

Pielęgnacja drzewek Bonsai do wnętrz

 

Pielęgnacja drzewek Bonsai do wnętrz

Pielęgnacja Bonsai “wewnętrznych” jest nieco inna od pielęgnacji domowych roślin doniczkowych. Głównym powodem jest to, że drzewka Bonsai posadzone są w małych, płytkich doniczkach, a zatem mają ograniczoną przestrzeń do magazynowania wody i składników odżywczych. Ważniejsze jest to, że rośliny tropikalne potrzebują dużej ilości światła i wysokiej wilgotności powietrza – warunków bardzo trudnych do otrzymania w pomieszczeniu.

Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai do wnętrz:

1. Światło

Głównym problemem w utrzymaniu tropikalnych roślin w domu jest to, że natężenie światła w pomieszczeniu jest znacznie niższe niż na zewnątrz. Drzewo nie obumrze natychmiast, jeśli natężenie światła jest zbyt niskie, ale jego wzrost będzie znacznie osłabiony. Dlatego najlepiej, umieścić swoje Bonsai w jasnym miejscu, bezpośrednio przy oknie wychodzącym na stronę południową.

Nawet jeśli masz okno od strony południowej, może okazać się, że natężenie światła jest zbyt niskie. Pomocne może okazać się sztuczne doświetlanie (na przykład lampy fluorescencyjne z widmem sprzyjającym wzrostowi lub lampy emitujące światło diody) przez około 10 godzin dziennie.

 

2. Wilgotność

Kolejną kwestią związaną z uprawą Bonsai w pomieszczeniu jest to, że rośliny potrzebują stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza, znacznie wyższej niż ta, która panuje w warunkach domowych (zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest ogrzewane lub klimatyzowane). Możesz zwiększyć wilgotność w pobliżu drzewka Bonsai poprzez umieszczenie go na tacy wypełnionej wodą oraz przez jego zraszanie kilka razy dziennie. Również otwarcie okna w ciągu dnia dobrze wpływa na rośliny we wnętrzach.

 

3. Podlewanie i nawożenie

Najważniejszą zasadą jest, aby nie podlewać roślin według schematu. Ignoruj etykietę załączoną do twojego drzewka Bonsai, która stwierdza, że trzeba podlewać co „x” dni. Zamiast tego, obserwuj roślinę i podlewaj tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Przeczytaj strony dotyczące podlewania i nawożenia dla bardziej szczegółowych informacji.

 

4. Temperatura

Tropikalne gatunki drzew potrzebują stosunkowo wysokich temperatur w ciągu roku, zbliżonych do temperatury pokojowej.

Rośliny subtropikalne mogą wytrzymać nieco niższe temperatury i na ogół rozwijać się podczas zimy, przy temperaturach niższych od temperatury pokojowej.

 

Podsumowując, należy wybrać odpowiednie gatunki roślin i postępować zgodnie z wytycznymi opieki dla roślin do wnętrz!