Rodzaj jałowiec obejmuje około 50-70 gatunków roślin z rodziny cyprysowatych. Są to zimozielone drzewa lub krzewy iglaste, które są często wykorzystywane jako Bonsai.

Najpopularniejsze gatunki to: jałowiec chiński (Juniperus chinensis), japoński Shimpaku (Juniperus sargentii), jałowiec sztywno igłowy (Juniperus rigida), dwa gatunki Europy środkowej t.j.: jałowiec sabiński (Juniperus Sabina) i jałowiec pospolity (Juniperus communis) oraz wiele innych gatunków i odmian, pochodzących z różnych zakątków świata, a które dostępne są w naszych szkółkach.

 

 

Jałowce posiadają dwa typy liści; wałeczkowate lub igiełkowe, a ich kolor waha się od granatowo-zielonych do zielonkawych. Młode pędy jałowców zazwyczaj wytwarzają igły (tzw. pędy juwenilne), natomiast ulistnienie wałeczkowate pojawia się z czasem. Po mocnym przycinaniu, wyginaniu, przelaniu, lub innym stresie często pojawiają się właśnie pędy juwenilne. Może minąć wiele lat, zanim roślina ponownie wytworzy pędy wałeczkowate.

Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji drzewa, skorzystaj z naszego przewodnika po gatunkach roślin.

 

Bonsai z jałowca

 

Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai z jałowca

Stanowisko: Trzymaj roślinę na zewnątrz przez cały rok, w miejscu z dużą ilością światła. Jałowce nie mogą rosnąć w pomieszczeniach. Zimą należy osłonić drzewka, gdy temperatura spadnie poniżej - 10oC. Niektóre gatunki zmieniają kolor liści na purpurowo-brązowy podczas mroźnych dni, co wiąże się z ich mechanizmem obrony przed zamarzaniem. Wiosną z powrotem będą zielone.

Podlewanie: Należy uważać, aby nie przelewać rośliny, ponieważ korzenie jałowca „nie lubią” dużej ilości wody w podłożu. Gleba powinna dobrze przeschnąć zanim zdecydujemy się podlewać. Regularne zraszanie jest mile widziane, zwłaszcza po przesadzeniu rośliny, ponieważ wpływa to korzystnie na jej rozwój.

Nawożenie: w okresie wzrostu należy nawozić nawozem granulowanym raz w miesiącu lub raz w tygodniu nawozem płynnym. Aby uzyskać mocniejszy wzrost, można zastosować wyższą dawkę azotu wiosną.

Tani Bonsai z jałowca

Przycinanie: Aby uzyskać chmurki zieleni, należy przycinać lub usuwać ostrymi nożyczkami pędy, które wystają poza ustalony kształt. Nie przycinaj jałowca tak jak żywopłot! Usunięcie wszystkich wierzchołków młodych pędów osłabi roślinę, a miejsce cięcia zbrązowieje. Kiedy chmurki zieleni zrobią się zbyt gęste, konieczne będzie ich „odchudzenie” za pomocą ostrych nożyczek.

Jałowiec jest na ogół silną rośliną, która całkiem dobrze znosi mocne cięcie. Nie wypuści ona jednak nowych pąków z gołych części rośliny, więc zadbaj aby na każdej gałęzi, którą chcesz utrzymać przy życiu, zostawić pewną ilość zieleni

Drutowanie: Jałowce uprawiane jako Bonsai w celach komercyjnych , są w większości przypadków dość mocno drutowane już jako młode rośliny. Ich dramatycznie powykręcane kształty są bardzo popularne i pasują do tych naturalnych, które w dawnych czasach rosły w japońskich górach. Jałowce można giąć bardzo mocno. W razie potrzeby pędy należy owinąć rafią, ale trzeba uważać na części rośliny, które zawierają martwe drewno, które łatwo się łamie. Jeśli roślina jest duża i stara, martwe drewno można oddzielić od żywej tkanki, która jest bardziej elastyczna, aby móc ją mocniej wygiąć.

Przesadzanie: Raz na dwa lata (bardzo stare drzewa w dłuższych odstępach) wykorzystując podstawową (lub trochę bardziej przepuszczalną) mieszankę podłoża. Nie przycinaj zbyt mocno korzeni.

Rozmnażanie: Przez sadzonki lub wysiew nasion.

Aby dowiedzieć się więcej o tych technikach, sprawdź nasz dział dotyczący pielęgnacji Bonsai.

 

 

Przykład drzewka Bonsai z jałowca

Drzewko Bonsai z jałowca