Powszechnym błędem dotyczącym drzewek Bonsai jest przeświadczenie, że powinny być one trzymane w domu. W rzeczywistości większość drzewek Bonsai powinna być umieszczona na zewnątrz, gdzie będą wystawione na wszystkie cztery pory roku, zmiany temperatur, czy stosunkowo wysoką wilgotność powietrza.

 

 

Wybór drzewka Bonsai

Masz ogród lub balkon i możesz trzymać drzewko Bonsai na zewnątrz, więc chcesz roślinę do uprawy na świeżym powietrzu, ale którą?

Najważniejszym aspektem jest dobór rośliny do warunków atmosferycznych panujących w danym rejonie. Zawsze dobrym wyborem będzie rodzimy gatunek. Należy jednak pamiętać, że wiele mrozoodpornych gatunków roślin wymaga zabezpieczenia na zimę, w momencie posadzenia ich do płytkiej doniczki.

Outdoor Bonsai trees

Drzewka Bonsai na zewnątrz: jałowiec, sosna i klon palmowy.

 

Pielęgnacja drzewek Bonsai zewnętrznych

Pielęgnacja drzewek Bonsai zewnętrznych nieco różni się od pielęgnacji zwykłych roślin doniczkowych. Główną przyczyną jest to, że drzewka Bonsai posadzone są w małych, płytkich doniczkach, a zatem mają ograniczoną przestrzeń do magazynowania wody i składników odżywczych. Ważnym aspektem pielęgnacji jest przygotowanie roślin do zimy. Rośliny z klimatu umiarkowanego potrzebują spoczynku zimowego, a większość gatunków wymaga ochrony przed mrozem i zimnym wiatrem zimą.

Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai zewnętrznymi:

1. Światło

Większość drzewek Bonsai uprawianych na zewnątrz potrzebuje światła słonecznego przez co najmniej kilka godzin dziennie. W przeciwnym wypadku łodygi i liście będą większe, bardziej wiotkie, a przez to staną się podatne na choroby i szkodniki. Większość roślin iglastych dla prawidłowego wzrostu powinna stać w pełnym nasłonecznieniu.

2. Wilgotność

W upalne dni, w miejscu otoczonym murami, rośliny mogą cierpieć z powodu niskiej wilgotności powietrza. Możesz zwiększyć wilgotność w pobliżu drzewka Bonsai poprzez umieszczenie go na tacy wypełnionej wodą oraz przez jego zraszanie kilka razy dziennie. Zraszanie miejsc w pobliżu drzewka Bonsai (ściany, podłogi, półki) również pomaga zwiększyć wilgotność.

3. Podlewanie i nawożenie

Najważniejszą zasadą jest, aby nie podlewać roślin według schematu. Podlewaj drzewka tylko wtedy kiedy tego potrzebują. Może to być raz na trzy dni, lub kilka razy dziennie w zależności od przebiegu pogody, gatunku czy rozmiaru rośliny itd. Przeczytaj strony dotyczące podlewania i nawożenia dla bardziej szczegółowych informacji.

4. Temperatura

Dobrze pielęgnowane rośliny mogą przetrwać zarówno okres bardzo wysokich temperatur, jak i dużych mrozów. Ważne jest, aby zapewnić naszym drzewkom ochronę przed silnym mrozem w zimie. Wiosną natomiast należy uważać na nocne przymrozki.

 

Podsumowując, wybierz odpowiedni gatunek rośliny i postępuj zgodnie z wytycznymi opieki dla roślin zewnętrznych!