Pielęgnacja drzewka Bonsai nie jest tak trudna jak się powszechnie uważa. Jednak z racji tego, że drzewka Bonsai rosną w małych doniczkach należy przestrzegać kilku podstawowych zasad podczas podlewania, nawożenia i przesadzania naszych drzewek.

Jak dbać o swoje drzewko

Podstawy pielęgnacji drzewka Bonsai

Aby prawidłowo zadbać o swoje drzewko Bonsai musisz poznać kilka podstawowych zasad dotyczących jego pielęgnacji. Najważniejsze z nich to: podlewanie, nawożenie i wybranie odpowiedniego stanowiska uprawy.

Gdzie uprawiać rośliny?

Decyzja na jakim stanowisku uprawiać nasze drzewka Bonsai może okazać się dość trudna, ponieważ należy uwzględnić wiele czynników (lokalne warunki klimatyczne, porę roku, gatunek rośliny itd.). Najlepszym sposobem jest znalezienie konkretnych informacji na temat gatunku rośliny, którą posiadamy.

Czytaj dalej

Przewodnik Bonsai dla początkujących

Podlewanie Bonsai

Najistotniejszą kwestią pielęgnacji naszego drzewka bonsai jest jego podlewanie. Nie można stwierdzić jak często należy podlewać nasze Bonsai, ponieważ zależy to od wielu czynników (np.: gatunku i rozmiaru drzewa, wielkości doniczki, pory roku, mieszanki podłoża, warunków klimatycznych). Jednak zrozumienie kilku podstawowych reguł pomoże Ci zaobserwować, kiedy roślina potrzebuje wody.

Czytaj dalej

Nawożenie Bonsai

Regularne nawożenie podczas sezonu wegetacyjnego roślin jest kluczowym elementem opieki nad Bonsai. Drzewa w naturze są w stanie wytworzyć taki system korzeniowy, aby uzyskać optymalną ilość składników odżywczych. Jednak drzewka Bonsai sadzone są w małych doniczkach i w związku z tym, należy stale uzupełniać ilość składników odżywczych w podłożu.

Czytaj dalej

Przesadzanie Bonsai

Żeby zapobiec sytuacji, w której roślina “wrośnie” w doniczkę i ostatecznie obumrze, należy regularnie ją przesadzać. Dzięki temu zabiegowi dostarczamy roślinie nowych składników odżywczych, których potrzebuje do wzrostu i rozwoju.

Czytaj dalej

Przewodnik Bonsai dla początkujących

Podłoże do Bonsai

Stosowanie odpowiedniej mieszanki podłoża jest kluczowym elementem utrzymania naszego drzewka Bonsai w dobrej kondycji. Podłoże powinno być bogate w składniki pokarmowe, zapewniać dobry drenaż, dostęp powietrza oraz wykazywać odpowiednią retencję wodną. Chociaż większość sklepów Bonsai (online) oferuje gotowe mieszanki podłoża, to zrobienie jej samemu pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy i dostosowanie podłoża do danego gatunku rośliny.

Czytaj dalej

Doniczki Bonsai

Drzewo to drzewo, a doniczka to tylko doniczka. Nie stworzymy Bonsai dopóki nie połączymy tych dwóch elementów w odpowiedniej harmonii. Tylko odpowiednio dobrane doniczka i roślina mogą stworzyć wysokiej klasy kompozycję.

Czytaj dalej

Zaloguj Rejestracja