W języku japońskim: “Misho” - Uprawa Bonsai z nasion może być bardzo satysfakcjonująca, zwłaszcza że ta metoda uprawy daje nam pełną kontrolę nad drzewkiem od samego początku jego wzrostu. Chociaż upłynie dużo czasu (co najmniej 3 lata) zanim będzie można rozpocząć konkretną pracę na roślinie, to jest to jedyny sposób aby kształtować Bonsai od samego początku.

 

 

Po pierwsze, trzeba zdobyć nasiona; Możesz pozyskać je z drzew rosnących w Twoim otoczeniu lub kupić je w (internetowym) sklepie. Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak “nasiona Bonsai”(Bonsai tworzone są ze zwykłych roślin dzięki odpowiednim technikom formowania i przycinania). Nasiona zebrane z roślin rosnących w naszym klimacie najlepiej wysiać jesienią.     Jednak jeśli planujesz wysiać nasiona poza sezonem (np: wiosną), lub nasiona drzew, które nie rosną w naszym klimacie, to proces ich stratyfikacji może okazać się niezbędny. Stratyfikacja to proces ułatwiający kiełkowanie, w którym nasiona poddawane są takim warunkom, jakie musiałyby przejść podczas zimy. Dla początkujących może to być nieco skomplikowane, dlatego lepiej wybierać gatunki drzew rosnących w naszym klimacie i wysiewać je jesienią tak jak to się dzieje w naturze!

 

Jak dochować się Bonsai z nasion

 

Gdzie?

Jak wspomniano wcześniej, nasiona można pozyskać jesienią z drzew rosnących w okolicy. Nasiona takie jak kasztany czy żołędzie można łatwo odszukać w lesie lub parku. Nasiona roślin iglastych można znaleźć w szyszkach. Po ich zebraniu, należy umieścic je w ciepłym pomieszczeniu, aby mogły wydać nasiona spomiędzy łusek.Nasiona różnych gatunków drzew są także dostępne w (internetowych) sklepach bonsai.

 

Kiedy?

Najlepszym terminem wysiewu nasion jest jesień. Dzięki temu młode siewki będą miały całe lato do swobodnego wzrostu po wykiełkowaniu wczesną wiosną. Oznacza to również, że nie musisz się martwić o stratyfikację.

 

Od siewki do Bonsai

Następnym krokiem, po tym jak dochowamy się drzewka z nasiona, jest kształtowanie młodych roślin przez kolejne lata tak, aby stały się one dobrze uformowanymi drzewkami Bonsai. Będzie to prawdziwy test twojej cierpliwości, ale jest to świetny sposób aby ukształtować drzewko Bonsai bez konieczności cięcia grubych gałęzi (co jest często nieodłącznym elementem formowania drzew Yamadori lub materiału szkółkarskiego).

Przeczytaj sekcję “Kształtowanie Bonsai” dla bardziej szczegółowych informacji dotyczących technik, w tym drutowania i przycinania. Ale najpierw, sześć zdjęć Kryptomeri, z której stworzono Bonsai od nasiona w ciągu 15 lat. Podziękowania dla Jose Ontañón za udostępnienie tych inspirujących zdjęć.

 

Young bonsai seedling

Siewka Bonsai

Two year old Bonsai tree

Siewka po 2 latach

Three years old

Siewka po 3 latach

5 year old Bonsai

Siewka po 5 latach

10 year old

Siewka po 10 latach

Bonsai tree after 15 years

Siewka po 15 latach