Używanie odpowiednich narzędzi jest bardzo ważnym elementem w uprawie drzewek Bonsai. Musisz być w stanie wykonać dokładne, czyste cięcia o specjalnym profilu i równych krawędziach.

Dla początkujących wystarczy kilka podstawowych narzędzi n.p: dobrej jakości kleszcze skośne oraz standardowe nożyce. Im dłużej będziesz pracował przy Bonsai, tym bardziej specjalistycznych narzędzi będziesz potrzebował.

 

 

Japońskie narzędzia są powszechnie znane ze swojej wysokiej jakości (i wysokich cen), natomiast chińskie są o wiele tańsze, jednak ich jakość jest niższa (choć ciągle rośnie). Czarna stal, z której większość narzędzi jest wykonana, potrzebuje nieco więcej konserwacji, ponieważ ma tendencję do rdzewienia. Wysokiej jakości narzędzia ze stali nierdzewnej są jeszcze droższe. Używaj narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem i dbaj o nie, a wtedy posłużą ci przez długie lata.

 

Nożyce i kleszcze do Bonsai

Nożyce Nożyce są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Są one przeznaczone do cięcia pędów, mniejszych gałęzi, liści lub korzeni. Jeśli większość roślin w Twojej kolekcji to małe Bonsai, nie kupuj dużych nożyc czy kleszczy. Na rynku dostępne są nożyce o standardowym, szerokim kształcie, które są wystarczająco mocne do przycinania grubszych pędów i nożyce o węższych i dłuższych formach, którymi łatwiej pracować w środku gęstej korony drzewa. Znajdziemy również nożyczki do małych Bonsai (w kategorii shohin) lub do przycinania azalii i usuwania jej zwiędłych kwiatów.

Kleszczy skośnych używamy do usuwania gałęzi wyrastających bezpośrednio z pnia. Dzięki specjalnej budowie cięcie jest głębsze, co ułatwia roślinie zabliźnienie powstałej rany. Na rynku dostępne są kleszcze skośne o prostych lub półokrągłych ostrzach, a także kleszcze wypukłe, którymi wykonuje się dość głębokie cięcie. Oczywiście wszystkie typy kleszczy są dostępne w różnych rozmiarach.

 

Bonsai tools

Narzędzia Bonsai, zaczynając od górnego środkowego, zgodnie ze wskazówkami zegara:

 1. sekator
 2. standardowe nożyce
 3. długie, smukłe nożyce
 4. nożyczki do liści
 5. nożyczki do azalii i “shohinów"
 6. duże kleszcze skośne z prostymi ostrzami
 7. małe kleszcze skośne z prostymi ostrzami
 8. kleszcze wypukłe
 9. pęseta z łopatką
 10. duża piła składana
 11. średnia piła składana
 12. cienka piłka
 13. nóż do szczepienia z drewnianą rączką
 14. hak do korzeni
 15. małe grabki do korzeni
 16. duże grabie do korzeni
 17. piła sierpowa
 18. sierp
 19. kleszcze do korzeni
 20. silne nożyce do przycinania korzeni
 21. szczypce do jin/gięcia drutu
 22. duże kleszcze do drutu
 23. małe kleszcze do drutu
 24. małe zagięte szczypce do jin/ gięcia drutu
 25. (pośrodku) zestaw łopatek do podłoża

 

Narzędzia Bonsai

 

Piły i noże

Kiedy musisz przyciąć gałęzie, pnie lub korzenie, które są zbyt grube dla kleszczy, powinieneś użyć odpowiedniej piły. Musisz wziąć pod uwagę to, że japońskie piły tną wtedy, kiedy ciągniesz je do siebie. Nie dociskaj ich mocno kiedy pchasz, ponieważ możesz wtedy wygiąć lub złamać ostrze. Do wygładzenia cięć pozostawionych przez kleszcze i piły, najbardziej nadają się noże do szczepienia (takie same jak te używane przez profesjonalnych ogrodników).

 

Narzędzia do drutowania i drut do Bonsai

Do drutowania drzewka Bonsai potrzebny ci będzie oczywiście drut w różnych rozmiarach, kleszcze do drutu oraz szczypce do jego gięcia, które używa się również do tworzenia martwego drewna (jin). Narzędzia te są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Kup mniejsze, jeśli masz dużo małych Bonsai (shohin). Drut do Bonsai jest wykonany z aluminium lub miedzi, jednak początkujący bonsaiści powinni używać drutu aluminiowego, ponieważ jest on łatwiejszy w stosowaniu.

 

Bonsai equipment

Narzędzia do przesadzania, drutowania, formowania i rzeźbienia Bonsai

 

 

 

Electric tools

Elektryczne narzędzia do Bonsai, akcesoria do rzeźbienia i pracy na martwym drewnie

 

 

 

Bonsai turntables