Regularne nawożenie podczas sezonu wegetacyjnego roślin jest kluczowym elementem opieki nad Bonsai. Drzewa w naturze są w stanie wytworzyć taki system korzeniowy, aby uzyskać optymalną ilość składników odżywczych. Jednak drzewka Bonsai sadzone są w małych doniczkach i w związku z tym, należy stale uzupełniać ilość składników odżywczych w podłożu.

 

 

Podstawowe składniki nawozów

Trzy podstawowe elementy każdego nawozu to azot (N), fosfor (P) i potas (K), przy czym każdy z pierwiastków powoduje różne działanie. Azot wpływa na wzrost liści i łodyg rośliny, fosfor wspomaga prawidłowy rozwój korzeni, natomiast potas sprzyja rozwojowi kwiatów i owoców. Różne proporcje NPK wykorzystywane są do różnych drzew o różnych porach roku. Jest to istotna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas nawożenia drzewek Bonsai.

 

Kiedy?

Nawozić należy przez cały okres wzrostu rośliny tzn. Od wczesnej wiosny do połowy jesieni. Rośliny wewnętrzne mogą być nawożone cały rok. Nie należy natomiast nawozić roślin ok. miesiąc po przesadzeniu i roślin chorych.

 

Biogold bonsai fertilizer

Pochodzący z Japoni Biogold jest nawozem organicznym, często używanym w uprawie drzewek Bonsai.

 

Jaki nawóz wybrać?

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego nawozu dla naszych drzewek Bonsai: wczesną wiosną należy użyć nawozów o zwiększonej zawartości azotu (np. NPK 12:6:6), aby pobudzić rośliny do intensywnego wzrostu. Latem skład powinien być bardziej wyrównany (np. NPK 10:10:10), natomiast jesienią należy użyć nawozu o obniżonej zawartości azotu (np. NPK 3:10:10), aby przygotować rośliny do nadchodzącej zimy.

Kilka wyjątków, które warto podkreślić: aby “zachęcić” rośliny do kwitnienia użyj nawozu o zwiększonej zawartości potasu (np. NPK 6:6:12), a dla starszych drzew możesz użyć nawozów o nieco mniejszej zawartości azotu, lub po prostu mniej nawozić.

Chociaż “nawóz do Bonsai” jest takim samym nawozem jak każdy inny, to jego zakup pozwoli na zapewnienie roślinie odpowiedniego stosunku NPK. Każdy nawóz z właściwym stosunkiem NPK jest dobry. To czy zastosujemy formę płynną lub stałą nie ma większego znaczenia pod warunkiem, że będziemy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie.

 

Fertilizer covers

Nawóz do Bonsai

Liquid Bonsai fertilizer

Nawóz w płynie

 

 

Jak nawozić drzewa?

Podczas nawożenia swoich Bonsai postępuj zgodnie z wytycznymi podanymi na etykiecie nawozu. Możesz zastosować nieco niższą dawkę niż jest zalecana dla drzew, ktore są już uformowane, aby zrównoważyć ich wzrost zamiast go stymulować. Podczas korzystania z nawozów w formie granulek, warto skorzystać z tzw. koszyczków, które utrzymają nawóz na swoim miejscu. Używaj tylko zalecanej, lub nieco niższej dawki nawozu! Przenawożenie roślin może mieć poważne konsekwencje dla ich kondycji w przyszłości.