Najistotniejszą kwestią pielęgnacji naszego drzewka bonsai jest jego podlewanie. Nie można stwierdzić jak często należy podlewać nasze Bonsai, ponieważ zależy to od wielu czynników (np.: gatunku i rozmiaru drzewa, wielkości doniczki, pory roku, mieszanki podłoża, warunków klimatycznych). Jednak zrozumienie kilku podstawowych reguł pomoże Ci zaobserwować, kiedy roślina potrzebuje wody.

 

 

Jak często?

Jak wspomniano powyżej, częstość nawadniania drzewek Bonsai zależy od zbyt wielu czynników, aby uzyskać dokładne wytyczne jak należy postępować. Zamiast tego, musisz nauczyć się obserwować swoje drzewa i rozpoznać kiedy potrzebują wody. Poniższe ogólne wskazówki pomogą Ci prawidłowo podlewać Twoje Bonsai:

  • Podlewaj rośliny kiedy podłoże sataje się nieco suche
    Oznacza to, że nie należy podlewać Bonsai, gdy podłoże jest jeszcze mokre, ale wtedy kiedy jego wierzchnia warstwa zaczyna powoli przesychać (sprawdź palcami wilgotność gleby na głębokości ok. 1cm).

  • Nigdy nie podlewaj roślin rutynowo
    Obserwuj swoje drzewka, sprawdzaj poziom wilgotności podłoża. Nie podlewaj z przyzwyczajenia, tylko wtedy kiedy roślina tego naprawdę potrzebuje.

  • Użyj właściwej mieszanki podłoża
    Częstość nawadniania roślin zależy w dużej mierze od tego, w jakim rosną podłożu. Większość drzewek Bonsai jest uprawianych w mieszaninie akadamy, drobnego żwiru i ziemi ogrodniczej w proporcji ½ do ¼ do ¼ . Jeżeli nie jesteś w stanie regularnie podlewać swoich roślin, użyj mieszanki, która utrzymuje więcej wody (większa zawartość ziemi ogrodniczej).

 

Potbound bonsai tree

Podczas podlewania tego drzewka większość wody wypłynie z doniczki. Korzenie są tak zbite, że woda nie może swobodnie wchłonąć się w podłoże. To drzewo należy przesadzić!

 

Kiedy?

Tak naprawdę pora nawadniania roślin nie ma znaczenia. Powinno się unikać podlewania roślin bardzo zimną wodą, która w bardzo szybkim tempie może schłodzić rozgrzane przez słońce podłoże.
Niezmienną zasadą jest podlewanie naszych roślin wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża zaczyna przesychać (bez względu na porę).

 

Jak podlewać drzewka Bonsai?

Jak wspomniano wcześniej, Bonsai należy podlewać jak tylko podłoże zacznie lekko przesychać. Kiedy roślina domaga się wody, należy całkowicie zmoczyć podłoże, tak aby cały system korzeniowy był przesiąknięty wodą. Aby to zrobić, należy podlewać tak długo, aż woda zacznie wypływać z otworów drenażowych i ewentualnie potwórzyć cały proces kilka minut poźniej. Podlewaj drzewka z góry za pomocą konewki; zapobiegnie to wymywaniu podłoża. Do podlewania najlepiej użyć wody deszczowej (nie zawiera żadnych środków chemicznych), chociaż zwykła woda z kranu też spełni swoje zadanie.

 

 

Watering a bonsai tree

Starannie podlewaj rośliny, tak aby cała bryła korzeniowa była wilgotna!