Powszechnie błędnym przekonaniem jest to, że gatunki roślin przeznaczone na drzewka Bonsai są genetycznie zminiaturyzowane. Drzewka Bonsai są normalnymi roślinami, rozmnażanymi jak każde inne, ale uprawiane za pomocą zaawansowanych technik, aby uzyskać miniaturowe rozmiary. Kształtowanie drzewek Bonsai obejmuje podstawowe metody, takie jak regularne przycinanie i drutowanie, ale także bardziej zaawansowane techniki jak tworzenie martwego drewna.

Uprawa Bonsai z zestawu startowego

Kształtowanie drzewek Bonsai

W tej części strony uzyskasz szczegółowe informacje na temat formowania Bonsai. Dwie najważniejsze techniki to przycinanie i drutowanie.

Bez wątpienia najważniejszym sposobem formowania Bonsai jest jego regularne przycinanie. W zasadzie istnieją dwie różne techniki: cięcie pielęgnacyjne - pozwalające utrzymać i udoskonalić istniejący kształt naszego Bonsai, oraz cięcie formujące – bardziej „rygorystyczne”, mające na celu nadanie podstawowego kształtu naszemu drzewku.

Czytaj dalej

Przewodnik Bonsai dla początkujących

Drutowanie jest kluczową techniką formowania drzewek Bonsai. Dzięki owinięciu gałęzi aluminiowym drutem jesteś w stanie wygiąć i ułożyć gałęzie. Druty usuwamy, kiedy gałęzie utrzymują swój nowy kształt (trwa to zazwyczaj kilka miesięcy).

Czytaj dalej

Podkategorie

Formowanie dla zaawansowanych

Tematy poruszone w tej sekcji to: defoliacja, tworzenie martwych części rośliny, praca na korzeniach i pniu oraz porady jak stworzyć las Bonsai i nasadzenia na skale.
 Zaczynajmy.

Czytaj dalej
Zaloguj Rejestracja