Powszechnie błędnym przekonaniem jest to, że gatunki roślin przeznaczone na drzewka Bonsai są genetycznie zminiaturyzowane. Drzewka Bonsai są normalnymi roślinami, rozmnażanymi jak każde inne, ale uprawiane za pomocą zaawansowanych technik, aby uzyskać miniaturowe rozmiary. Kształtowanie drzewek Bonsai obejmuje podstawowe metody, takie jak regularne przycinanie i drutowanie, ale także bardziej zaawansowane techniki jak tworzenie martwego drewna.

Uprawa Bonsai z zestawu startowego

Kształtowanie drzewek Bonsai

W tej części strony uzyskasz szczegółowe informacje na temat formowania Bonsai. Dwie najważniejsze techniki to przycinanie i drutowanie.

Bez wątpienia najważniejszym sposobem formowania Bonsai jest jego regularne przycinanie. W zasadzie istnieją dwie różne techniki: cięcie pielęgnacyjne - pozwalające utrzymać i udoskonalić istniejący kształt naszego Bonsai, oraz cięcie formujące – bardziej „rygorystyczne”, mające na celu nadanie podstawowego kształtu naszemu drzewku.

Czytaj dalej

Przewodnik Bonsai dla początkujących

Drutowanie jest kluczową techniką formowania drzewek Bonsai. Dzięki owinięciu gałęzi aluminiowym drutem jesteś w stanie wygiąć i ułożyć gałęzie. Druty usuwamy, kiedy gałęzie utrzymują swój nowy kształt (trwa to zazwyczaj kilka miesięcy).

Czytaj dalej

Defoliacja Bonsai polega na usunięciu wszystkich liści rośliny w trakcie lata. W ten sposób zmuszamy roślinę do wypuszczenia nowych, mniejszych liści i prowadzimy do lepszego rozgałęzienia drzewa.

Czytaj dalej

Tworzenie martwego drewna na Bonsai w postaci Jin lub Shari może znacząco podkreślić charakter drzewa. Jin to pozbawiona kory gałąź, natomiast Shari to pozbawiona kory część pnia.

Czytaj dalej

Przewodnik Bonsai dla początkujących

W języku japońskim: Nebari – Bardzo ważnym aspektem drzewka Bonsai jest jego Nebari (podstawa pnia), czyli korzenie powierzchniowe, które zapewniają wizualną równowagę drzewa. Nebari można stworzyć dwoma metodami; poprzez regularne przycinanie korzeni rosnących w dół, lub poprzez założenie opaski uciskowej. Obie metody zostały opisane poniżej.

Czytaj dalej

Zaloguj Rejestracja
Uruchomiono zadanie harmonogramu