Kształtowanie drzewek Bonsai
W tej części strony uzyskasz szczegółowe informacje na temat formowania Bonsai. Dwie najważniejsze techniki to przycinanie i drutowanie.
Przycinanie Bonsai
Bez wątpienia najważniejszym sposobem formowania Bonsai jest jego regularne przycinanie. W zasadzie istnieją dwie różne techniki: cięcie pielęgnacyjne - pozwalające utrzymać i udoskonalić istniejący kształt naszego Bonsai, oraz cięcie formujące – bardziej „rygorystyczne”, mające na celu nadanie podstawowego kształtu naszemu drzewku.
Drutowanie drzewek Bonsai
Drutowanie jest kluczową techniką formowania drzewek Bonsai. Dzięki owinięciu gałęzi aluminiowym drutem jesteś w stanie wygiąć i ułożyć gałęzie. Druty usuwamy, kiedy gałęzie utrzymują swój nowy kształt (trwa to zazwyczaj kilka miesięcy).
Defoliacja Bonsai
Defoliacja Bonsai polega na usunięciu wszystkich liści rośliny w trakcie lata. W ten sposób zmuszamy roślinę do wypuszczenia nowych, mniejszych liści i prowadzimy do lepszego rozgałęzienia drzewa.
Martwe drewno na drzewku Bonsai
Tworzenie martwego drewna na Bonsai w postaci Jin lub Shari może znacząco podkreślić charakter drzewa. Jin to pozbawiona kory gałąź, natomiast Shari to pozbawiona kory część pnia.
Podstawa pnia (Nebari)
W języku japońskim: Nebari – Bardzo ważnym aspektem drzewka Bonsai jest jego Nebari (podstawa pnia), czyli korzenie powierzchniowe, które zapewniają wizualną równowagę drzewa. Nebari można stworzyć dwoma metodami; poprzez regularne przycinanie korzeni rosnących w dół, lub poprzez założenie opaski uciskowej. Obie metody zostały opisane poniżej.