Słowo “Bon-sai” (często błędnie pisane jako “bonzai” czy “banzai”) to japońskie określenie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza “roślina w pojemniku”. Ta forma sztuki pochodzi od starożytnej, chińskiej praktyki ogrodniczej, z części której została później oddzielona pod wpływem Japońskiego Buddyzmu Zen.
Ostatecznym celem uprawy Bonsai jest stworzenie miniaturowego, ale odzwierciedlającego naturę drzewa. Bonsai nie są genetycznie zminiaturyzowanymi roślinami, a do ich stworzenia nadają się wszystkie gatunki roślin.
Bonsai "Akirafutokoro Prince" (706 AD). Źródło: Ritsumeikan University
Co to jest Bonsai?
Techniki takie jak uszczykiwanie świeczek, przycinanie i drutowanie gałęzi oraz ostrożne zmniejszanie (ale nie całkowite zatrzymanie) nawożenia są wykorzystywane w celu ograniczenia i przekierowywania wzrostu. Najczęściej spotykane drzewka Bonsai o wysokości ok. 1m nie są genetycznie zminiaturyzowanymi roślinami (chociaż łatwiej stworzyć dobrą kompozycje z rośliny o naturalnie mniejszych liściach). W rzeczywistości, każdy gatunek rośliny, który wytwarza zdrewniałe łodygi, ma pień i gałęzie, znosi uprawę w pojemniku (ograniczenie wzrostu korzeni i dostępu do składników pokarmowych), a jego liście są małe lub redukowalne, może być wykorzystany do tworzenia Bonsai.
Rozejrzyj się dookoła. Spójrz na drzewa, krzewy, zagajniki w parku, rośliny w szkółkach lub dzikiej naturze – w zasadzie każda z nich może posłużyć jako materiał na Bonsai. Ze starannie pozyskaną rośliną, o odpowiedniej porze i z pozwoleniem na jej pozyskanie, możesz zacząć tworzyć kompozycję. Większość rodzimych roślin znosi zewnętrzne warunki; Materiał z bardziej tropikalnego klimatu potrzebuje osłony przed czynnikami zewnętrzynymi w strefach umiarkowanych. W naszym przewodniku po gatunkach roślin znajdziesz więcej informacji odnośnie szczegółowych wymagań dla danego gatunku.
Klasyfikacje wielkości Bonsai
Celem sztuki Bonsai jest stworzenie realistycznego obrazu natury. Im mniejsze Bonsai, tym bardziej wydaje się abstrakcyjne, jako drzewo. Stworzono kilka klasyfikacji Bonsai i choć można się spierać czy podane wymiary są właściwe, to pomagają one zrozumieć estetyczne i botaniczne aspekty tej sztuki. Początkowe klasyfikacje bazowały na liczbie mężczyzn, którzy mogli unieść konkretne drzewko Bonsai.
Klasyfikacje wielkości, rosnąco:
- Keshitsubo: 3-8 cm
- Shito: 5-10 cm
- Mame: 5-15 cm
- Shohin: 13-20 cm
- Komono: 15-25 cm
- Katade-mochi: 25-46 cm
- Chumono / Chiu: 141-91 cm
- Omono / Dai: 76-122 cm
- Hachi-uye: 102-152 cm
- Imperial: 152-203 cm
Bonsai na sprzedaż, na targu, Japonia.
Definicja Bonsai
Chińskie znaki opisujące stare, miniaturowe krajobrazy w doniczkach zostały przyjęte do nazwy japońskiej formy sztuki. Krótko mówiąc określenie Bonsai można wytłumaczyć jako:
“Bon” [lewy znak] oznacza naczynie lub cienką miskę (“zmodyfikowany pojemnik, który został podzielony lub wycięty z głębszej formy”).
“Sai” [prawy znak] oznacza drzewo lub inną roślinę, która jest posadzona – “posadzona” niczym halabarda, włócznia lub pika tkwiąca w ziemi.
“Bonsai” zatem oznacza lub wskazuje na “ drzewo, ktore jest posadzone w płytkim pojemniku”.
IV Ka historia japońskiego Bonsai
"Umeno-en" (1747 - 1752), Utagawa Toyokuni.