Drutowanie jest kluczową techniką formowania drzewek Bonsai. Dzięki owinięciu gałęzi aluminiowym drutem jesteś w stanie wygiąć i ułożyć gałęzie. Druty usuwamy, kiedy gałęzie utrzymują swój nowy kształt (trwa to zazwyczaj kilka miesięcy).

 

 

Kiedy?

Drutowanie na większości gatunków drzew można wykonywać przez cały rok. Podczas sezonu wegetacyjnego, gałęzie dość szybko przyrastają na grubość, w wyniku czego drut może wrosnąć w korę, tworząc brzydkie blizny. Obserwuj regularnie swoją roślinę i usuwaj druty w odpowiednim czasie.

 

Materiał?

Użycie odpowiedniego rodzaju drutu jest istotne przy formowaniu drzewek Bonsai. W zasadzie stosuje się dwa rodzaje drutów: miedziany (wyżarzony) oraz aluminiowy (anodyzowany). Dla początkujących zaleca się stosowanie drutu aluminiowego, którym jest łatwiej pracować i można go nabyć w większości sklepów Bonsai. Drut jest dostępny w różnych grubościach, od 1 do 8 mm. Nie ma potrzeby kupowania wszystkich rozmiarów; kupno drutu o grubości 1mm, 1,5mm, 2,5mm i 4mm na początek w zupełności wystarczy. Podczas drutowania grubych gałęzi zaleca się najpierw owinąć je rafią, która zapobiegnie ich uszkodzeniu podczas wyginania.

 

Copper bonsai wire

Drut miedziany

Aluminum Bonsai wire

Drut aluminiowy

 

Jak drutować drzewko Bonsai?

Spróbuj zadrutować dwie gałęzie o podobnej grubości za pomocą jednego kawałka drutu tam gdzie jest to możliwe, a pozostałe zadrutuj oddzielnie (drutowanie pojedyncze). Zadrutuj wszystkie gałęzie, które zamierzasz ułożyć, zanim zaczniesz je wyginać. Przy drutowaniu całej rośliny, zaczynaj od głównych gałęzi wyrastających z pnia, a potem zajmij się resztą. Grubość drutu powinna wynosić 1/3 grubości drutowanej gałęzi. (Powinien on być na tyle gruby, aby utrzymał pęd w jego nowej pozycji).

Teraz poznasz więcej szczegółów odnośnie obu technik drutowania. Informacje dotyczące tego jak bezpiecznie wyginać gałęzie zostały umieszczone na końcu tej strony. Używanie odpowiednich narzędzi do Bonsai znacznie ułatwia pracę.

 

Część 1: Podwójne drutowanie Bonsai

  • Najpierw wybierz parę gałęzi, które będziesz drutował (muszą one być tej samej grubości i znajdować się blisko siebie. Należy pamiętać, że drut powinien być przynajmniej raz (najlepiej dwa razy) owinięty wokół pnia, aby można było swobodnie wyginać gałęzie.
  • Teraz odetnij odpowiednią długość drutu, aby zadrutować obydwie gałęzie.
  • Zacznij od owinięcia drutu wokół pnia, a potem przejdź do pierwszej gałęzi. Zadrutuj całą gałązkę (od początku do końca) zanim przejdziesz do kolejnej. Drut powinien być nawinięty pod kątem 45 stopni, dzięki temu roślina będzie mogła przyrastać na grubość zachowując swój nowy kształt.
  • Jeśli zamierzasz wyginać bezpośrednio w dół gałąź wyrastającą z pnia, upewnij się, że drut wychodzi z dołu. Drut powinien wychodzić z wierzchu, kiedy wyginamy gałąź do góry.
  • Po zadrutowaniu wszystkich par gałęzi, przejdź do drutowania reszty rośliny, techniką pojedynczego drutowania.

 

Część 2: Pojedyncze drutowanie Bonsai

  • Odetnij odpowiednią długość drutu i zacznij drutować gałęzie, pamiętając przy tym, aby drut owinąć co najmniej dwa razy wokół pnia i pod kątem 45 stopni.
  • Kiedy druty są nałożone na tej samej części pnia/gałęzi, spróbuj umieścić je blisko siebie.
  • Teraz kontynuuj drutowanie gałęzi.

 

Wyginanie zadrutowanych gałęzi

Po zadrutowaniu całej rośliny, możesz przejść do układania zieleni. Przytrzymaj palcami zewnętrzną część gałęzi i wyginaj ją do wewnątrz za pomocą kciuków. W ten sposób zmniejszysz ryzyko złamania gałęzi poprzez równomierne rozłożenie siły. Ustaw gałąź na docelowej pozycji raz, a dobrze, ponieważ wielokrotne wyginanie najprawdopodobniej doprowadzi do jej uszkodzenia. Staraj się nieco wyginać proste odcinki pędów, aby nadać im bardziej naturalny wygląd.

 

Co dalej? Pielęgnacja po formowaniu

Umieść roślinę w cieniu i dokarmiaj tak jak zwykle. Obserwuj ją uważnie podczas sezonu wegetacyjnego i usuwaj druty w odpowiednim czasie, aby nie uszkodziły gałęzi. Nie próbuj odzyskać drutu poprzez jego odwijanie, ponieważ możesz w ten sposób uszkodzić drzewko. Zamiast tego utnij go przy każdym skręcie, dzięki czemu łatwiej będzie go usunąć.