Tworzenie martwego drewna na Bonsai w postaci Jin lub Shari może znacząco podkreślić charakter drzewa. Jin to pozbawiona kory gałąź, natomiast Shari to pozbawiona kory część pnia.

W naturze martwe powstaje kiedy w drzewo uderzył piorun, roślina jest narażona na długotrwałe okresy suszy, lub kiedy gałąź złamała się pod wpływem wiatru, mrozu, czy ciężaru śniegu. Martwe drewno jest wybielane przez silne światło słoneczne.

 

 

Ta technika jest stosowana niemal wyłącznie na roślinach iglastych, ponieważ tworzenie Jin lub Shari na roślinach liściastych wygląda nienaturalnie (drewno w roślinach liściastych często gnije i zanika z biegiem czasu).

 

Kiedy?

Najlepszym momentem na stworzenie martwego drewna jest wczesna wiosna lub późne lato.

 

Jin and shari on Bonsai

Wspaniały ruch pnia. Martwe drewno (Shari) jest absolutnie niesamowite.

 

 

Jin example on a Bonsai

Przykładowy Jin

Jin example on a Bonsai tree

Kolejny przykład martwego drewna na drzewku Bonsai

 

Shari on a Bonsai tree

Martwe drewno (Jin i Shari) na tym pniu wygląda bardzo imponująco.

 

Jak stworzyć martwe drewno na drzewku Bonsai

Stworzenie naturalnie wyglądającego Jina lub Shari wymaga doświadczenia. Przed wykonaniem martwego drewna na cennych drzewach lepiej jest trochę poćwiczyć. Ważne jest również używanie odpowiednich narzędzi (szczypiec do Jin, narzędzi do rzeźbienia, płynu do jin…), które dostępne są w większości sklepów Bonsai.

 

Tworzenie Jin na Bonsai

Usuń korę z gałęzi, tak aby zostało tylko drewno. Za pomocą szczypców do Jin zdejmij cienki kawałek drewna i odetnij go na końcu tworzonego Jina. Kiedy podstawowy kształt Jina jest już gotowy można złagodzić ostre krawędzie używając do tego kleszczy skośnych lub papieru ściernego. Aby zapobiec gniciu, drewno należy wybielić i zabezpieczyć płynem do Jin. Preparat powinien schnąć kilka godzin. Przeczytaj przewodnik krok po kroku, aby uzyskać szczegółowe informacje.

 

Tworzenie Shari na Bonsai

Wybranie właściwego miejsca na Shari, nie tylko takiego w którym będzie dobrze wyglądać, ale również takiego, w którym nie odetniemy przepływu składników pokarmowych do gałęzi położonych w wyższych partiach drzewa, jest bardzo trudne. Przed usunięciem kory narysuj kredą na pniu pożądany kształt. Nie ryzykuj i rozciągnij proces tworzenia Shari na kilka miesięcy lub lat. Zacznij od wąskiego paska kory, który stopniowo będziesz poszerzać. Natnij korę ostrym nożem  i za pomocą szczypiec do Jin pociągnij w dół. Kiedy już nadasz kształt, możesz pogłębić nacięcie kleszczami lub narzędziami do rzeźbienia. Teraz wybiel Shari płynem do Jin, który również ochroni roślinę przed infekcjami. Szczegółowe informacje znajdziesz w  przewodniku krok po kroku poniżej.