Bonsai to fascynująca forma sztuki, która łączy techniki ogrodnicze z azjatycką estetyką w wyjątkowy sposób. Sztuka pochodzi z chińskiego imperium i została udoskonalona przez Japończyków, i Koreańczyków, którzy stworzyli coś co znamy teraz jako drzewka Bonsai. W dosłownym tłumaczeniu słowo “bon-sai” oznacza “roślina w pojemniku”.

Wprowadzenie do sztuki Bonsai

Definicja i historia Bonsai

Aby zrozumieć czym jest Bonsai, musimy dowiedzieć się więcej o jego znaczeniu i historii. Chińczycy zaczęli tworzyć miniaturowe krajobrazy ponad 2000 lat temu. Im mniejsze kompozycje tworzono, tym większe przypisywano im magiczne właściwości. Podczas okresu Kamakura (700 lat temu) Japończy, jak i Koreańczycy skopiowali tę formę sztuki. Od tego momentu pojawił się nowy, charakterystyczny styl. Zamiast całych krajobrazów Japończycy i Koreańczycy zaczęli uprawiać pojedyncze drzewa. Te drzewa są tym, co znamy dzisiaj jako Bonsai.

Słowo “Bon-sai” (często błędnie pisane jako “bonzai” czy “banzai”) to japońskie określenie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza “roślina w pojemniku”. Ta forma sztuki pochodzi od starożytnej, chińskiej praktyki ogrodniczej, z części której została później oddzielona pod wpływem Japońskiego Buddyzmu Zen.

Czytaj dalej

Przewodnik Bonsai dla początkujących

Chociaż słowo „Bon-sai” pochodzi z języka japońskiego to sztuka, którą opisuje wywodzi się z Imperium chińskiego. Do roku 700 n.e. Chińczycy tworzyli sztukę „pun-sai”, używając specjalnych technik do uprawy małych drzewek w pojemnikach.

Czytaj dalej

Przez lata wiele stylów klasyfikujących drzewka Bonsai rozwijano tak aby przypominały drzewa rosnące w naturze. Owe style nie są sztywnymi regułami i każdy może interpretować je na swój sposób. Oznacza to, że drzewka Bonsai niekoniecznie muszą być dostosowane do jakiejkolwiek formy.

Czytaj dalej

Zaloguj Rejestracja