Wiąz drobnolistny naturalnie występuje na terenie południowo-wschodniej Azji, a zwłaszcza w Chinach. W swoim naturalnym środowisku może osiągnąć rozmiary potężnego 25 m drzewa o średnicy pnia dochodzącej do 1 m. Łatwo się zagęszcza i wytwarza małe liście, co sprawia, że jest bardzo dobrym materiałem na Bonsai.
Wiąz drobnolistny jest często mylony z brzostownicą japońską, ale jeśli przyjrzymy się ich liściom to zauważymy wyraźną różnicę. Wiąz drobnolistny jest najpopularniejszym wiązem używanym w sztuce Bonsai, chociaż inne jego gatunki także są bardzo dobrym materiałem.
Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji drzewa, skorzystaj z naszego przewodnika po gatunkach roślin.
Bonsai z wiązu drobnolistnego
Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai z wiązu drobnolistnego
Stanowisko: Wiąz drobnolistny rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu jak i półcieniu. W łagodnym klimacie może pozostać na zewnątrz nawet zimą. Wiąz drobnolistny kupiony jako Bonsai do wnętrz może być trzymany na zewnątrz podczas lata, ale należy schować go do nieogrzewanego pomieszczenia na okres zimowy. Zazwyczaj wytrzymuje lekkie mrozy, ale zależy to od regionu, z którego został importowany. Drzewa z regionu północnych Chin wydają się być bardziej mrozoodporne od tych z obszarów południowych. W zależności od regionu, w którym rosną, wiązy drobnolistne mogą zrzucać liście lub utrzymywać je aż do wiosny, do pojawienia się nowych pąków.
Podlewanie: Wiązy drobnolistne należy podlewać obficie tak często jak tylko wierzchnia warstwa podłoża zacznie przesychać. Należy unikać przesuszenia rośliny oraz nadmiernej wilgotności podłoża.
Nawożenie: W okresie wegetacji wiązy drobnolistne należy mocno dokarmiać. Nie wymagają one żadnego specjalnego nawozu. Połączenie nawozów organicznych z płynnymi środkami chemicznymi będzie dobrym rozwiązaniem. Nie powinno się dokarmiać go zimą, kiedy jest umieszczony w chłodnym pomieszczeniu.
Przycinanie: Wiąz drobnolistny bardzo szybko się zagęści jeśli pozwolimy mu swobodnie rosnąć. Roślina dobrze znosi mocne przycinanie, po którym łatwo się rozgałęzia oraz wytwarza pączki nawet ze starego drewna. Pozwól, aby wiąz wypuścił 3 lub 4 węzły, a następnie przytnij pędy zostawiając 1 lub 2 liście. Dobrym czasem na przycinanie dużych gałęzi jest późna jesień. Wiązy drobnolistne można z powodzeniem formować za pomocą zwykłego drutowania, a także stosując odciągi.
Przesadzanie: Młode rośliny wiązu drobnolistnego powinny być przesadzane co 2 lata, natomiast starsze okazy w dłuższych odstępach. Najlepszym czasem na przesadzanie jest wiosna. Wiąz drobnolistny ma tendencje do tworzenia bardzo gęstego, poplątanego systemu korzeniowego, dlatego przycinając korzenie, należy to robić ostrożnie, starając się stworzyć jak najlepsze nebari (podstawę pnia) poprzez rozłożenie korzeni. Wiąz drobnolistny nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale podłoże, w którym rośnie powinno być przepuszczalne. Najlepiej użyć standardowej mieszanki podłoża.
Rozmnażanie: Wiąz najlepiej rozmnaża się przez sadzonki. Rozmnażanie z nasion jest mniej godne polecenia.
Aby dowiedzieć się więcej o tych technikach, sprawdź nasz dział dotyczący pielęgnacji Bonsai.