W języku japońskim „Sashiki” oznacza uprawę drzew z sadzonek i jest bardzo popularną techniką wśród bonsaistów. Jest to niedrogi sposób na rozmnożenie roślin. Ta metoda pozwala zaoszczędzić czas, który potrzebujemy w przypadku uprawy drzewek z nasion, a jednocześnie daje możliwość zaobserwowania z wyprzedzeniem charakterystycznych cech rośliny.

 

 

Na początek potrzebujemy odpowiednich sadzonek. Większość gatunków drzew (konkretnie drzew liściastych i niektórych iglastych) można łatwo rozmnożyć tą techniką. Najpierw wybierz gałąź drzewa, z które chcesz pobrać sadzonkę i przytnij ją. Rozmiar takiej sadzonki powinien wynosić ok 5-10cm, a jej grubość 2-5mm. Możliwe jest również zrobienie większych sadzonek, ale ich ukorzenienie będzie wtedy mniejsze.

 

Kiedy?

Najlepszym terminem na pobranie i zrobienie sadzonek jest przełom wiosny i lata. Sadzonki zdrewniałe niektórych gatunków roślin można przygotować i posadzić po zakończeniu ich wzrostu (późne lato). Aby dowiedzieć się więcej o terminach przeczytaj nasz przewodnik po gatunkach roślin.

 

Od sadzonki do Bonsai

Zanim zaczniemy rozmnażać rośliny z sadzonek, przyjrzyjmy się etapom rozwoju młodego drzewa. Uprawa Bonsai z materiału siewnego lub z sadzonek będzie testem twojej cierpliwości, ale jest to świetny sposób na stworzenie drzewka Bonsai bez potrzeby wycinania grubych gałęzi (co jest częstym zabiegiem w przy formowaniu Yamadori czy materiału szkółkarskiego).

Przeczytaj sekcję „Kształtowanie Bonsai”, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące technik formowania, w tym drutowania i przycinania. Najpierw jednak sześć zdjęć przedstawiających Kryptomerię, z której stworzono Bonsai w ciągu 15 lat od zasiania. Podziękowania dla Jose Ontañón za udostępnienie tych inspirujących zdjęć.

 

Young bonsai seedling

Młoda siewka

Two year old Bonsai tree

2-letnie drzewko Bonsai

Three years old

3-letnie

5 year old Bonsai

5 lat

10 year old

10 lat

Bonsai tree after 15 years

Drzewko Bonsai po 15 latach