Karmona drobnolistna pochodzi z południowych terenów Chin, ale można ją również spotkać w Japonii, Indonezji, Tajwanie czy Australii. Karmona jest ciągle popularna w chińskim Penjing, a w krajach zachodnich jest powszechnie uprawianą rośliną domową.

Liście są małe, lśniące, ciemnozielone z białymi kropkami, od spodu pokryte włoskami. Białe, drobne kwiaty pojawiają się przez cały rok. Po kwitnieniu zawiązuje ciemne, żółto-czerwone jagody.

Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji swojej rośliny, sprawdź nasz przewodnik po gatunkach roślin.

 

Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai z Karmony

Stanowisko: Karmona w naszym klimacie uprawiana jest w domach. Potrzebuje dużo światła, więc powinna stać w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Optymalna temperatura dla tej rośliny to ok. 20 oC. Upewnij się, że w pomieszczeniu nie ma zbyt dużych wahań temperatury. W lecie karmona może być wystawiona na zewnątrz. Jednak kiedy przyjdą chłodniejsze noce roślinę należy schować. W większości przypadków zima w ogrzewanych mieszkaniach jest problemem dla karmony. Oprócz ograniczonej ilości światła słonecznego dochodzi problem niskiej wilgotności powietrza. Aby polepszyć nieco warunki, roślinę można doświetlać, a pod doniczką umieścić tacę z mokrym żwirem (dla zapewnienia większej wilgotności powietrza). Przy otwieraniu okien zimą należy uważać, aby roślina nie była narażona na mroźne powietrze z zewnątrz.

Podlewanie:  Nie lubi przesuszenia ani przelania. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Roślinę najlepiej podlewać jak tylko wierzchnia warstwa gleby przeschnie, ale nie wolno dopuścić, aby doniczka stała w wodzie.

Nawożenie: Odpowiednim nawozem dla Karmony będzie stały nawóz organiczny, ponieważ jej korzenie są delikatne i wrażliwe. Płynne nawozy można stosować jedynie w starannie dobranych dawkach i tylko na wilgotne podłoże. Nawożenie należy przeprowadzać przez cały rok, pamiętając jednak o rzadszym dokarmianiu rośliny zimą.

Przycinanie:  Karmona znosi cięcie całkiem nieźle, a regularne przycinanie powoduje mocne rozgałęzianie się rośliny. Młode pędy są delikatne i elastyczne. Stare gałęzie są twarde i kruche, więc do ich przycięcia najlepiej użyć profesjonalnych narzędzi. Należy również uważać podczas ich drutowania i wyginania.

Przesadzanie: Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną, co dwa lata. Przycięcie korzeni należy wykonać ostrożnie i z wyczuciem, ponieważ karmona słabo znosi utratę dużej ilości korzeni. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, ale i odpowiednio zwięzłe, ponieważ karmona nie lubi przesuszenia jak i nadmiernej wilgotności. Mieszanka akadamy, odrobiny próchnicznej ziemi i pumeksu będzie najlepszym wyborem.

Rozmnażanie: Z nasion, lub przez sadzonki w lecie.

Choroby i szkodniki: W niesprzyjających warunkach karmonę mogą zaatakować przędziorki, mszyce lub mączliki.

Aby dowiedzieć się więcej o tych technikach, sprawdź nasz dział dotyczący pielęgnacji Bonsai.

 

 

Przykład drzewka Bonsai z Karmony drobnolistnej

Carmona bonsai tree

Karmona.

 

Fukien Tea Bonsai tree

Przykład drzewka Bonsai z Karmony drobnolistnej.