Żeby zapobiec sytuacji, w której roślina “wrośnie” w doniczkę i ostatecznie obumrze, należy regularnie ją przesadzać. Dzięki temu zabiegowi dostarczamy roślinie nowych składników odżywczych, których potrzebuje do wzrostu i rozwoju.

 

 

Jak często?

To jak często powinno się przesadzać Bonsai zależy w dużej mierze od wielkości pojemnika/doniczki i gatunku rośliny. Drzewa młode, szybko rosnące należy przesadzać co dwa lata (w niektórych przypadkach nawet co rok), podczas gdy starsze, bardziej dojrzałe Bonsai powinno przesadzać się co 3-5 lat. Aby sprawdzić czy roślina wymaga przesadzenia należy wczesną wiosną ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki. Jeśli korzenie owijają się wokół bryły korzeniowej, to znak, że drzewko należy przesadzić. Gdy korzenie są wciąż zawarte w glebie, przesadzanie nie jest konieczne i lepiej poczekać z zabiegiem jeszcze jeden rok.

 

Roots of Bonsai

To drzewo należy przesadzić, ponieważ jego korzenie przerosły bryłę korzeniową.

 

Kiedy?

Przesadzanie powinno wykonywać się wczesną wiosną; gdy roślina jest jeszcze w stanie uśpienia. W ten sposób maksymalnie ogranicza się ryzyko jej poważnego uszkodzenia, ponieważ drzewo nie ma jeszcze do utrzymania w pełni rozwiniętych liści. Przesadzanie wczesną wiosną zapewni również szybką regenerację przyciętych korzeni.

 

Mieszanka podłoża

Wybór odpowiedniej mieszanki podłoża jest istotną kwestią dla dobrej kondycji roślin. Zastosowane podłoże powinno być zarówno przepuszczalne, aby zapobiec gniciu korzeni, jak i dobrze utrzymujące wodę. Pomimo tego, że niektóre gatunki roślin wymagają specyficznego podłoża, to poniższa mieszanka będzie odpowiednia dla większości drzew:

Wymieszaj Akadamę, pumeks i lawę wulkaniczną w proporcji 2:1:1. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo czasu na regularne podlewanie swoich roślin, użyj mieszanki, która utrzymuje więcej wody (większa zawartość Akadamy lub ziemi ogrodniczej). Jeżeli mieszkasz w wilgotnym klimacie powinieneś użyć bardziej przepuszczalnej mieszanki (więcej lawy wulkanicznej). Więcej informacji znajdziesz w artykule: Podłoża do Bonsai.

 

Odpowiednia mieszanka podłoża jest istotnym elementem dobrej kondycji roślin.

 

Bonsai pots

Wybór doniczki do Bonsai

Dobranie doniczki pasującej do drzewka Bonsai zarówno pod kątem rozmiaru, jak i kształtu jest kluczowym elementem kompozycji. Przykłady znajdziesz w naszej galerii.