Drzewa mogą rosnąć przez tysiące lat. Drzewka Bonsai, jeśli są prawidłowo pielęgnowane, również mogą przetrwać wiele lat.

Niektóre z najstarszych Bonsai świata mają ponad 800 lat, co jest wynikiem cierpliwości i ciężkiej pracy wielu pokoleń. W tym artykule przedstawiono niektóre z najbardziej znanych i najstarszych drzew, miłej lektury!

 

(#1) Bonsai z fikusa podczas wystawy Crespi, Włochy – roślina ma ponad 1000 lat.

1000 letni bonsai z fikusa

Wiek tego Bonsai z fikusa oszacowano na ponad 1000 lat; najstarsze drzewko Bonsai na świecie. Jest to najważniejsze drzewo na wystawie, we włoskim muzeum Bonsai „Crespi” (zdjęcie dzięki uprzejmości Crespi).

 

(#2) Stare drzewko Bonsai z jałowca w Mansei-en, w Japoni – przebadane i oszacowane na ponad 1000 lat!

1000 letni jałowiec w Mansei-en

Wiek tego jałowca oszacowano na ponad 1000 lat. Został pozyskany z natury, z Japoni. Jest to wciąż „surowy” materiał, przygotowywany do formowania. Znajduje się w szkółce Bonsai Mansei-en, w mieście Omiya i należy do rodziny Kato. Zdjęcie: Morten Albek.

 

(#3) 800 letnie drzewo w Shunka-en, należące do Kunio Kobayashi

800 letnie Bonsai

Wspaniałe drzewo na wystawie w Shunka-en. Wiek drzewa oszacowano na ok. 800 lat.

 

 

(#4) 800 letnie drzewko Bonsai, również w Shunka-en

Kunio Kobayashi Bonsai Shunkaen

Niezwykłe drzewo, które jest znane ze swojego podeszłego wieku, który oszacowano na ponad 800 lat. Jest to jedno z najdroższych drzewek Bonsai na świecie! Jego właściciel, mistrz Kobayashi, jest jednym z najbardziej znanych artystów Bonsai na świecie i zdobył prestiżową nagrodę premiera Japonii aż 4 razy. Jego szkółka, Shunka-en, znajduje się w Japonii i jest otwarta dla zwiedzających.

 

(#5) Sosna drobnokwiatowa, która przetrwała wybuch bomby atomowej w Hiroshimie

Stare Bonsai, które przetrwało wybuch bomby atomowej w Hiroshimie

To drzewo jest prowadzone jako Bonsai od prawie 400 lat, przez 6 pokoleń rodziny Yamaki. Wyjątkowość rośliny podkreśla fakt, że w 1945 r. znajdowała się ona w Hiroshimie i przetrwała wybuch bomby atomowej. Później została przekazana do Narodowego Muzeum Bonsai&Penjing w Waszyngtonie (zdjęcie dzięki uprzejmości muzeum).