Choć uprawa drzewek Bonsai to hobby praktykowane przez wiele osób na całym świecie, to jego azjatyckie korzenie są niepodważalne. Nie dziwi więc fakt, że najbardziej imponujące drzewa znajdują się w kolekcjach znanych japońskich mistrzów.

Stworzyliśmy listę dziesięciu wspaniałych drzew, niepowtarzalnych w swoim pięknie, balansie oraz realizmie. Drzewa te pomogą docenić Ci tą starożytną i fascynującą sztukę! Kolejność drzew jest przypadkowa.

 

 

(#1) 800 letnie Bonsai w Shunkaen, stworzone przez Kunio Kobayashi

Kunio Kobayashi Bonsai Shunkaen

Niezwykłe drzewo, które jest znane ze swojego podeszłego wieku, który oszacowano na ponad 800 lat. Jest to jedno z najdroższych drzewek Bonsai na świecie! Jego właściciel, mistrz Kobayashi, jest jednym z najbardziej znanych artystów Bonsai na świecie i zdobył prestiżową nagrodę premiera Japonii aż 4 razy. Jego szkółka, Shunka-en, znajduje się w Japonii i jest otwarta dla zwiedzających.

 

(#2) Goshin “opiekun duchów”, stworzone przez Johna Naka

Goshin Bonsai by John Naka

Goshin (“opiekun duchów”) to Bonsai stworzone przez Johna Y. Naka. Jest to las złożony z jedenastu jałowców chińskich, z których najwcześniejszy został formowany jako bonsai w 1948 roku. Swoje dzieło Naka przekazał do Narodowej Fundacji Bonsai w 1984 roku, aby było wystawiane w Narodowym Arboretum Stanów Zjednoczonych i jest tam do dziś.

 

(#3) małe Bonsai; drzewko w kategorii Shohin, autor: Morten Albek

Shohin by Morten Albek

Wspaniała irga horyzontalna (Cotoneaster horizontalis). Zdjęcie zostało zrobione wiosną; kwiaty pojawiają się w lecie, a czerwone owoce jesienią. Roślina ma jedynie 9,5 cm wysokości i jest posadzona na miniaturowej skale. Doniczka została wykonana przez Johna Pitt’a, znanego ceramika. Irga na zdjęciu ma ok. 20 lat, a formowana jest od ok. dekady.

 

(#4) Sosna pospolita (Pinus sylvestris), autor: Stefano Frisoni

Sosna pospolita - Bonsai

To drzewo jest niezwykle realistyczne. Jak widać, gałęzie są bardzo gęste i i wyglądają jak chmury na niebie.

 

(#5) Drzewa w chińskim stylu; Penjing, autor: Yee-sun Wu

chiński krajobraz Penjing

Ten wspaniały chiński krajobraz należy do kolekcji Man Lung w Hong Kongu. Krajobraz składa się z kilku roślin tego samego gatunku t.j: Sageretia theezans i jest niezwykle realistyczny. Drzewa, skały i miniaturowe figurki są umieszczone w płytkim, prostokątnym naczyniu (zrobionym z marmuru), które z kolei stoi na antycznym stoliku.

 

(#6) Kwitnące Bonsai, autor: Wolfgang Putz

Flowering bonsai tree

Roślina widoczna powyżej to Azalia japońska i ma jedynie 14 cm wysokości. Zdjęcie zostało zrobione późną wiosną/wczesnym latem czyli w okresie kwitnienia azalii. Roślina jest posadzona w japońskiej doniczce.

 

(#7) Chloroleucon tortum (brazylijskie drzewo deszczowe), autor Budi Sulistyo

Brazylijskie drzewo deszczowe

To drzewo jest uprawiane od małej sadzonki, a zdjęcie powyżej zostało zrobione po 12 latach uprawy. Pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej Chloroleucon tortum jest uważane za jedno z najpiękniejszych drzew tropikalnych oraz jest jednym z popularnych materiałów na Bonsai.

 

(#8) Kompozycja z Mame Bonsai, autor: Morten Albek

kompozycja Morten Albek

Kompozycja Bonsai (w tym przypadku kompozycja Mame Bonsai) zazwyczaj składa się z głównego drzewa, zwoju i rośliny towarzyszącej (tzw. akcentu). Razem te obiekty tworzą piękny obraz. Zobacz więcej zdjęć Bonsai w kategorii Shohin.

 

 

(#9) Znane Bonsai: Klon palmowy (Acer palmatum), autor: Bonsai z klonu Waltera Palla

Acer Bonsai by Walter Pall

Jedno z najbardziej znanych Bonsai należące do kolekcji europejskiego bonsaisty (Waltera Palla). Drzewo jest niewiarygodnie realistyczne. Klon jest duży (prawie metr wysokości) i ma ponad 100 lat. Bez wątpienia jest arcydziełem uformowanym przez inspirującego artystę. Drzewo jest zamieszczone w naszej galerii Bonsai.

 

(#10) Bonsai mistrza Kimury

Bonsai Kimury

Ostatni, ale nie mniej ważny Bonsai mistrza Masahiko Kimury. Jego kolekcja drzewek Bonsai jest znana na całym świecie. Jako 15 letni chłopiec, Kimura rozpoczął naukę u mistrza Hamano w wiosce Bonsai Omiya. Aby zobaczyć więcej jego fascynującej i czasami niekonwencjonalnej pracy, odwiedź jego ogród Bonsai!