Sosna buddyjska (polska nazwa tej rośliny to zastrzalin) jest zimozielonym drzewem lub krzewem, który naturalnie rośnie w tropikalnych regionach górskich i dorasta nawet do 40 m wysokości. Igły są ciemnozielone, wąskie i lancetowate. Wyglądem przypominają igły cisu.
Nasiona pokryte są niebieskozieloną osnówką. Ciemnobrązowa kora z wiekiem zaczyna się łuszczyć i pękać. W cieplejszych regionach sosna buddyjska spotykana jest w ogrodach jako krzew ozdobny, niwaki lub w nasadzeniach żywopłotowych. W południowej Azji podocarpus jest bardzo popularnym gatunkiem używanym w sztuce Bonsai i nie tylko. Wiekowe rośliny uprawiane w dużych, betonowych lub kamiennych donicach, często można spotkać przed parkami, biurowcami czy hotelami.
Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji drzewa, skorzystaj z naszego przewodnika po gatunkach roślin.
Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai z Podocarpusa (Zastrzalin)
Stanowisko: Podocarpus może być uprawiany w pomieszczeniach przez cały rok, ale w okresie letnim zaleca się go wystawić na zewnątrz, w miejsce półcieniste. Jesienią, gdy temperatury obniżą się, należy umieścić roślinę w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się w okolicach 20 °C. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić podocarpusowi odpowiedniej ilości światła w zimie należy go umieścić w chłodniejszym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10-15°C.
Podlewanie: Sosny buddyjskiej nie należy przelewać. Podlewamy w momencie, gdy ziemia zacznie przesychać, tak aby utrzymywać ją stale wilgotną. Do podlewania nie należy używać zbyt zasadowej wody.
Nawożenie: Organiczny nawóz granulowany należy stosować raz w miesiącu. Nawozy płynne powinno aplikować się raz w tygodniu w trakcie sezonu wegetacyjnego. Roślina może kontynuować wzrost zimą jeżeli stoi w ciepłym pomieszczeniu. W takim przypadku należy użyć nawozu płynnego raz na dwa tygodnie, lub raz na cztery tygodnie jeżeli roślina jest umieszczona w miejscu o niższej temperaturze.
Przycinanie i drutowanie: Podocarpus bardzo dobrze reaguje na cięcie. Nowe pędy należy skrócić w momencie gdy osiągną ok. 10 cm długości. Podczas cięcia i drutowania należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie uszkodzić liści. Młode pędy powinny nieco „stwardnieć” przed nałożeniem drutu, w przeciwnym wypadku mogą po prostu zaschnąć. Zabieg można wykonać o każdej porze roku. Drut trzeba usunąć po kilku miesiącach. Grube, mocne gałęzie najlepiej formować za pomocą odciągów.
Przesadzanie: Młode rośliny należy przesadzać co 2-3 lata, a starsze co 4-5 lat. Podczas przesadzania nie powinno się przycinać zbyt mocno korzeni. Podocarpus Bonsai potrzebuje dobrze przepuszczalnej mieszanki podłoża. Importowane rośliny posadzone są często w gliniastej ziemi, którą podczas pierwszego przesadzania należy usunąć, uważając przy tym, aby nie uszkodzić zbyt wielu korzeni. Zastrzalin preferuje lekko kwaśny lub obojętny odczyn podłoża (pH= 5-6, nie wyższe niż 7).
Rozmnażanie: Sosna buddyjska może być rozmnażana z nasion lub sadzonek. Sadzonki jednak potrzebują ciepłego podłoża do wytworzenia korzeni.
Choroby i szkodniki: Zazwyczaj mocne i dobrze odżywione rośliny nie są atakowane przez choroby i szkodniki. Mszyce i przędziorki mogą pojawić się na roślinach osłabionych przez nieodpowiednie stanowisko (np. ciepłe, suche i ciemne pomieszczenie) czy pielęgnację. W takim wypadku należy zastosować konkretny środek ochrony roślin i zadbać o odpowiednie warunki wzrostu rośliny. Zrzucanie liści i gnicie korzeni może pojawić się w momencie przelania rośliny.
Aby dowiedzieć się więcej o tych technikach, sprawdź nasz dział dotyczący pielęgnacji Bonsai.