Kokedama w dosłownym tłumaczeniu oznacza "kulkę mchu". Są to piękne kompozycje wykonane z mchu, paproci, kwitnących roślin, bambusa lub sukulentów.

Wykonanie Kokedamy może okazać się nieco trudne, ale poniżej zamieściliśmy przewodnik krok po kroku, który wyjaśnia jak własnoręcznie zrobić kokedamę.

 

 

Co to jest jest Kokedama?

Te małe kulki z mchu mają długą tradycję w japońskim ogrodnictwie i są w pewien sposób powiązane z akcentami roślinnymi na wystawach Bonsai oraz z Ikebaną (japońską sztuką układania kwiatów). Do stworzenia kokedamy używa się wielu różnych gatunków roślin. Pokrywając korzenie lepkim błotem oraz mchem można im nadać charakterystyczny, kulisty kształt. Tradycyjnie wystawia się je na płaskich tacach, ale ostatnio można je również spotkać jako wiszące kompozycje.

 

Jak dbać o Kokedamę?

Podlewanie Kokedamy to stosunkowo łatwe zajęcie. Aby sprawdzić czy kula wymaga nawodnienia wystarczy ocenić jej ciężar. Dobrym wyznacznikiem poziomu wilgotności jest również mech. Jeśli jest suchy, to najwyższy czas na podlewanie. Kulę należy zamoczyć w wodzie na około 5 minut. Wtedy będziemy mieć pewność, że Kokedama jest dobrze nawilżona. Większość paproci i sukulentów dobrze rośnie w pomieszczeniach, choć optymalne miejsce uprawy kompozycji zależne jest od gatunków roślin, z których została zrobiona. Zanim rozpoczniesz tworzenie Kokedamy poczytaj o wymaganiach rośliny, którą kupiłeś. Nawożenie można przeprowadzać raz w miesiącu przy pomocy nawozów płynnych.

 

Przykłady Kokedamy

Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku inspirujących kompozycji.

 

Kokedama

Kokedama (paproć).

 

 

Czego potrzebuję do stworzenia Kokedamy?

Będziesz potrzebował kilku składników takich jak: sphagnum (mech torfowiec), keto (mieszanka torfu i bagnistej ziemi), akadama i woda. Oczywiście do stworzenia kompozycji potrzebujesz również żywej rośliny (do pierwszych prób polecamy paprocie), a także sznurka, aby wszystko razem związać. Poniżej zamieściliśmy pomocnicze zdjęcia.

 

Kokedama - rzeczy, które potrzebujesz

Składniki podłoża: akadama, keto (rodzaj lepkiej, japońskiej gleby), sphagnum, woda. Zamiast Keto można użyć również zwykłej ziemi doniczkowej.

 

Kokedama - rzeczy, które potrzebujesz

Żywa roślina. Paprocie są wytrzymałe i dobre dla początkujących, ale możesz również spróbować z roślinami kwitnącymi, sukulentami, a nawet bambusem!

 

Kokedama - rzeczy, które potrzebujesz

Będziesz potrzebował również mchu i sznurka. Mech może być zebrany w różnych miejscach takich jak ogród, czy park.

 

Teraz zobaczmy jak możemy stworzyć swoją własną Kokedamę. Zdjęcia należą do Art Kokedama.