Bonsai to żywe dzieła sztuki. Niektóre słynne drzewa mają nawet po kilkaset lat, a ich ceny są bardzo wysokie. Możemy również kupić drzewko Bonsai w lokalnym centrum ogrodniczym za kilkadziesiąt złoty (oczywiście dużo młodsze).

W jaki sposób wycenić Bonsai? Ile są warte? Jaka cena ma sens w przypadku pojedynczego drzewka? W tym artykule zbadamy wszystkie najważniejsze czynniki i pokażemy kilka przykładów drzewek Bonsai na sprzedaż.

 

 

Cena drzewka Bonsai; na co zwrócić uwagę?

Ceny drzewek Bonsai znacznie się różnią w zależności od sklepu czy kraju. Tanie drzewka (20-50zł) można kupić w centrach ogrodniczych na całym świecie, jednak dostępność drzew wyższej klasy jest bardziej ograniczona. Drzewa o najwyższej jakości (bardzo stare rośliny, które są pielęgnowane od pokoleń, często w Japonii) są bardzo rzadkie.

Ze względu na rygorystyczne ograniczenia transportowe, import drzewek Bonsai z Japonii do Stanów Zjednoczonych i Europy jest ograniczony. Większość gatunków drzew musi mieć nagi system korzeniowy i przejść kwarantannę, która może trwać kilka miesięcy (a nawet lat). Korzenie pozbawione podłoża są niemałym stresem dla starych drzew. Tylko kilka gatunków jest w stanie to wytrzymać. Prosta ekonomia: z ograniczoną dostępnością rośnie cena.

Na początku jednak skupmy się na średniej jakości i tanich materiałach. Cena Bonsai zależy od kilku czynników, ale największe znaczenie ma wiek i forma.

 

Ile kosztuje drzewko Bonsai? Wiek i historia

Drzewka Bonsai często uważane są za stare, drogie i bardzo ciężkie w uprawie, czy pielęgnacji. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że im bardziej dojrzały wygląd Bonsai, tym wyższa jest jego cena. Najdroższe drzewa, o których wiemy (patrz zdjęcia poniżej) są bardzo stare i trzymane w doniczkach od wielu pokoleń.

 

Wygląd i zwężanie się pnia

Większość tanich drzew jest uprawiana w Chinach. 2-metrowa roślina jest uzyskiwana w czasie 3-5 lat. Gdy pień osiągnie optymalną grubość, 2-metrowe drzewo jest ścinane na wysokości kilkunastu centymetrów. W kolejnym roku roślinie pozwala się wypuścić kilka nowych przyrostów. Jest to najszybsza metoda na uzyskanie grubego pnia, jednak blizna po ścięciu będzie już zawsze widoczna, a pień nie będzie miał zwężenia.

Cena Bonsai zależy w dużej mierze od tego, ile czasu wymagało stworzenie jednego drzewa. Szybki sposób uprawy jest tani, ale wynik nie jest atrakcyjny. Drzewko o grubym, zwężającym się pniu jest drogie, ponieważ potrzeba dużo czasu, aby osiągnąć taki rezultat.

 

Wniosek: Gruby pień o atrakcyjnym zwężeniu można uzyskać jedynie po wielu latach pracy. Dlatego jest to kosztowne.

 

Doniczka i gatunek rośliny

Doniczki do Bonsai mają różne ceny, które w dużym stopniu zależą od wieku. Stare, zabytkowe doniczki z Chin i Japonii mogą kosztować tysiące dolarów, gdyby były na sprzedaż. Nowe, fabrycznie robione doniczki z Chin kosztują mniej niż dolara. Ceny nowych, ręcznie robionych doniczek są zróżnicowane.

Wreszcie, niektóre gatunki roślin są rzadkie lub trudniejsze w uprawie, a  zatem droższe.

 

 

 

Drzewka Bonsai i ich ceny

 

 

Bonsai cena - Przykłady cen Bonsai, od najdroższego do najtańszego

Most expensive Bonsai tree

Ile może kosztować drzewko Bonsai? Najdroższe Bonsai to ta wiekowa sosna, sprzedana za 1.3 miliona dolarów podczas Międzynarodowej Konwencji Bonsai w Takamatsu, w Japonii.

 

Kunio Kobayashi Bonsai

Bezcenne… niezwykłe drzewo, które znane jest ze swojego niezwykle starego wieku.  Ma ono ponad 800 lat.

 

Old Bonsai tree that survived the Atomic bom at Hiroshima

Nie jest na sprzedaż i nigdy nie będzie. To drzewo było pielęgnowane jako Bonsai przez prawie 400 lat. Jest to rezultat ciężkiej pracy i cierpliwości 6 pokoleń rodziny Yamaki. Jej wyjątkowość podkreśla fakt, że roślina przetrwała wybuch bomby atomowej w Hiroshimie, w 1945 roku. Drzewo zostało później przekazane Narodowemu Muzeum Bonsai i Penjing w Waszyngtonie, gdzie można je podziwiać do dzisiaj (zdjęcie dzięki uprzejmości owego muzeum).

 

Drzewko bonsai cena

Nadal drogie drzewo, ale znacznie przystępniejsze niż przykłady powyżej. Ten Bonsai był na sprzedaż za ok. 90 000 dolarów (drzewko bonsai cena). Drzewo jest stare i ma spektakularny pień, co wyjaśnia jego wysoką cenę. Zdjęcie dzięki uprzejmości S-Cube.

 

Ficus

Ficus after

Fikus przed i po formowaniu. Jest to materiał znacznie tańszy, ponieważ roślina jest młodsza. Takie drzewko można kupić za ok. 60 dolarów.