Rodzaj Rhododendron zawiera ok. 1000 gatunków, z których szczególnie Satsuki (Rhododendron indicum) oraz azalea Kurume (Rhododendron kiusianum i Rhododendron kaempferi) są powszechnie stosowane w sztuce Bonsai.

Popularność azalii wynika z jej spektakularnych kwiatów, które rozwijają się w maju-czerwcu i występują w różnych kolorach, kształtach, rozmiarach i wzorach. Liście są ciemnozielone i różnią się wielkością oraz kształtem w zależności od odmiany. Azalie ‘Satsuki’ i ‘Kurume’ są małymi, zimozielonymi krzewami, które świetnie nadają się na Bonsai.

Jeśli potrzebujesz pomocy w identyfikacji drzewa, skorzystaj z naszego przewodnika po gatunkach roślin.

 

Bonsai z azalii

 

Szczegółowe wytyczne opieki nad Bonsai z azalii

Stanowisko: Do obfitego kwitnienia azalie potrzebują dużo słońca, jednak w najgorętszym czasie powinno zapewnić się im troche cienia. Aby kwiaty pozostawały dłużej na krzewie, należy je chronić przed deszczem i intensywnym słońcem. Zdrowe, dojrzałe azalie mogą wytrzymać lekkie mrozy, jednak nie powinny być wystawione na działanie temperatur poniżej -5 oC.

Podlewanie: Azalie nie lubią przesuszenia jak i stale mokrej ziemi. Z tego powodu zaleca się uważne sprawdzanie wilgotności podłoża. Przesuszona bryła korzeniowa powinna być zanurzona w misce z wodą w celu przywrócenia jej odpowiedniej wilgotności. Azalie potrzebują lekko kwaśnego podłoża, dlatego twarda woda wodociągowa nie jest dla nich najlepsza. Można używać wody deszczowej, wymieszać deszczówkę z wodą wodociągową lub przefiltrować wodę z kranu.

Nawożenie: Podczas sezonu wegetacyjnego azalię należy dokarmiać specjalnym nawozem do rododendronów. W sprzedaży są płynne preparaty, których używa się raz w tygodniu, oraz produkty organiczne do rozsypywania na powierzchni gleby w dłuższych odstępach czasu. Podczas kwitnienia należy zrezygnować z nawożenia lub stosować połowę normalnej dawki.

Przycinanie: Azalia jest jednym z niewielu gatunków, u których nie występuje dominacja wierzchołkowa. Oznacza to, że dolne gałęzie rosną silniej niż górne, co ma wpływ na kształt rośliny. Dlatego gałęzie u podstawy należy przycinać mocniej od tych zlokalizowanych przy wierzchołku. Azalia znosi mocne cięcie bardzo dobrze, a nawet wypuszcza nowe pąki na pędach, gdzie nie pozostawiono żadnych liści. Przekwitnięte, zwiędłe kwiaty należy usunąć. Czas po kwitnieniu jest najlepszy do przycięcia rośliny, ponieważ pod koniec lata roślina wypuszcza pąki kwiatowe na przyszły rok. Jeśli krzew zostanie przycięty zbyt późno, to  w kolejnym roku nie zakwitnie lub jego kwitnienie będzie mocno osłabione. Niepożądane pąki i pędy wyrastające z pnia można usuwać prez cały rok. Szerokie prace stylistyczne na surowym materiale wykonuje się wiosną. Drewno azalii jest kruche, więc drutowanie i wyginanie gałęzi powinno być wykonywane z największą starannością.

Przesadzanie: Azalie powinny być przesadzane co dwa lata, wiosną lub po kwitnieniu. Korzenie należy przycinać z dużą starannością, ponieważ są bardzo cienkie i łatwo możne je rozerwać podczas rozczesywania bryły korzeniowej. Ważne jest, aby przy przesadzaniu użyć specjalnego podłoża nie zawierającego wapna. Czysta Kanuma będzie dobrym wyborem dla azalii.

Rozmnażanie: Azalie rozmnaża się z sadzonek wiosną lub latem. Przyjęcie roślin różni się w zależności od odmiany, ale wiele tradycyjnych odmian ukorzenia się łatwo i szybko. Podczas upalnych dni należy chronić ukorzeniane sadzonki przed nadmiernym parowaniem.

Aby dowiedzieć się więcej o tych technikach, sprawdź nasz dział dotyczący pielęgnacji Bonsai.

 

 

Przykład drzewka Bonsai z azalii

Azalea Bonsai tree

Drzewko Bonsai z azalii.

 

Satsuki Bonsai

Bonsai z azalii, autor: Heike van Gunst