Defoliacja Bonsai polega na usunięciu wszystkich liści rośliny w trakcie lata. W ten sposób zmuszamy roślinę do wypuszczenia nowych, mniejszych liści i prowadzimy do lepszego rozgałęzienia drzewa.

Ta technika powinna być stosowana jedynie na drzewach liściastych, które są wystarczająco zdrowe, aby wytrzymać ten wymagający zabieg. Defoliacja może być również stosowana w celu spowolnienia wzrostu w określonych partiach drzewa; możesz na przykład dokonać defoliacji w górnych partiach rośliny, zostawiając dolne jej części nienaruszone. Dzięki takiemu działaniu jesteś w stanie zrównoważyć wzrost drzewa.

 

 

Kiedy?

Najlepszym miesiącem na wykonanie zabiegu defoliacji dla większości gatunków drzew jest czerwiec. Rośliny mają wtedy wystarczająco dużo czasu, aby wytworzyć nowe liście, a potem przygotować się do sezonu zimowego. Dokładny termin zależy od rośliny.

 

Które rośliny?

Większość drzew liściastych może być poddana defoliacji. Jednak przed każdym zabiegiem należy upewnić się czy nasze drzewo wytrzyma taki proces. Nie defoliuje się osłabionych drzew (wskutek niedawnego przesadzania, przycinania czy choroby) lub drzew, które są w trakcie formowania.

 

Jak dokonać defoliacji drzewka Bonsai?

Wytnij liście za pomocą nożyczek, łodygi pozostawiając nienaruszone. Przy takich zabiegach znacznie pomaga użycie odpowiednich narzędzi tj.: nożyczki do liści. Szczegółowe informacje zawiera przewodnik krok po kroku umieszczony poniżej.

 

A co potem

Roślina po defoliacji nie wymaga specjalnej opieki. Jeżeli liście zostały wycięte tylko częściowo (na przykład tylko w górnych częściach rośliny), lepiej drzewko umieścić w cieniu na ok. miesiąc, aby chronić odsłonięte liście „wewnętrzne”. W miejscach o bardzo silnym nasłonecznieniu należy chronić defoliowane rośliny przed słońcem, aby uniknąć poparzeń słonecznych.