W poprzedniej sekcji (kształtowanie Bonsai) prześledziliśmy podstawowe techniki formowania drzewek Bonsai. Teraz przyjrzyjmy się kilku bardziej zaawansowanym technikom.

Matt Reel formuje drzewo

Tematy poruszone w tej sekcji to: defoliacja, tworzenie martwych części rośliny, praca na korzeniach i pniu oraz porady jak stworzyć las Bonsai i nasadzenia na skale.
 Zaczynajmy.

Defoliacja Bonsai polega na usunięciu wszystkich liści rośliny w trakcie lata. W ten sposób zmuszamy roślinę do wypuszczenia nowych, mniejszych liści i prowadzimy do lepszego rozgałęzienia drzewa.

Czytaj dalej

Przewodnik Bonsai dla początkujących

Tworzenie martwego drewna na Bonsai w postaci Jin lub Shari może znacząco podkreślić charakter drzewa. Jin to pozbawiona kory gałąź, natomiast Shari to pozbawiona kory część pnia.

Czytaj dalej

W języku japońskim: Nebari – Bardzo ważnym aspektem drzewka Bonsai jest jego Nebari (podstawa pnia), czyli korzenie powierzchniowe, które zapewniają wizualną równowagę drzewa. Nebari można stworzyć dwoma metodami; poprzez regularne przycinanie korzeni rosnących w dół, lub poprzez założenie opaski uciskowej. Obie metody zostały opisane poniżej.

Czytaj dalej

Zaloguj Rejestracja
Uruchomiono zadanie harmonogramu